| Laura0 a întrebat:

Care este cartea ta preferata(numele + autorul) si un scurt rezulmat.big grin...P.S.:nu mai stiu ce sa citescbig grin

12 răspunsuri:
| Sheisshe a răspuns:

"Secretul lui Emily" de Sarah SHEPARD
E. este o fata cu inclinati spre sexul feminin ca sa zic asa.E genu` de fata care e controlata de mama ei.De Craciun un obiect de portelan drag mamei este furat de catre un grup de spiridusi(Niste fete angajate la un mall )si se numesc spiridusi veseli.Indemnata de mama ei, ea se angajeaza ca mos craciun la mall ca sa afle daca ele au luat obiectul.La scurt timp se imprieteneste cu ele si fara asi da seama incep sa se inteleaga, iar Em o lasa pe mama ei in favoarea fetelor.
Mie mi-a placut, e volumul 2 si acum il termin pe 3

| denymar a răspuns:

Poi incearca "Familia Puhoi". Este o carte despre monstrii...Nu stiu cum sa explic... Familia Puhoi e o familie de monstri respectiv de vampiri.Membrii familiei au fost facuti prin niste teste de laborator.Deci e o carte sf mai mult. (nu cred ca te-am ajutat) :d

| Laura0 explică (pentru denymar):

Mersi..esti singura care a inteles ca pe mine ma intereseaza ideea principalahee heea cartii.

| ki21lu a răspuns:

Seria Fascinatie de Melissa Marr
Regula nr. 3: Nu te holba la zâne invizibile. Aislinn a văzut dintotdeauna zâne. Fiinţe puternice şi periculoase, ei nu se arată lumii muritoare. Aislinn se teme de cruzimea lor - mai ales dacă ar descoperi că le poate vedea şi îşi doreşte să fie la fel de neştiutoare de prezenţa şi existenţa lor ca ceilalţi adolescenţi. Regula nr. 2: Nu vorbi cu zâne invizibile. Acum zânele o urmăresc. Unul dintre ei, Keenan, care este deopotrivă înspăimântător şi atrăgător, încearcă să vorbească cu ea, îi pune întrebări. Lui Aislinn îi e frică să-i răspundă. Regula nr. 1: Nu le atrage niciodată atenţia. Dar e prea târziu. Keenan este Regele Verii care şi-a ales regina pentru nouă secole. Fără ea, vara va dispărea cu siguranţă. El este hotărât să o transforme pe Aislinn în Regina Verii cu orice preţ - indiferent de dorinţele sau planurile ei. Dintr-odată nici una dintre aceste reguli care au protejat-o până acum pe Aislinn nu mai funcţionează şi sunt în joc multe: libertatea ei, prietenul ei bun, Seth, viaţa ei, totul. Intrigile zânelor, iubirea muritoare şi ciocnirea dintre legile străvechi şi aşteptările se combină în acest basm al secolului XXI.

| Laura0 explică (pentru ki21lu):

Mersi,dar...voiam ideea principala atata..ca sa-mi formez o idee..nu voiam copy/paste de pe net..asa puteam si eu sa caut si sa citesc nu stiu ce discurs...de asta am si intrebat p TPU. oricum mersi totusi ca mi-ai spus:*

| BiancaPetric a răspuns:

Incearca, "Cartea nuntii" de George Calinescu, iar rezumatul pe capitole il gasesti aici : http://www.scribd.com/doc/27439232/Cartea-nuntii-rezumat

| AnonimFGH a răspuns:

Amintiri din batranete

| Bella15 a răspuns:

Bunahappy!
Invitatie la vals
Mihail Drumes

Eu cartea aceasta am citit-o de Craciun si mi s-a parut superba. Unul dintre personajele principale este un student Tudor la Drept. El este cazat la.un fel de pensiune alaturi de colegii lui si de alti studenti la medicina. Intr-o zi, o studenta noua impreuna cu sora ei se muta tot acolo. La sfarsitul liceului Tudor dansa cu o poloneza si a dat de o fosta colega care l-a obligat intr-o oarecare masura sa danseze cu o prietena de-a ei. Pana la urma au dansat, si-au aflat numele insa el nu i-l tinuse minte pe al ei. Ei, acea fata era chiar noua studenta. Lui i se parea cunoscuta dar tot nu isi amintea de unde o cunoaste. Ii ramasesera intipariti in minte ochii albastrii. Camera Micaelei ( asa se numea fata) era fix langa cea a lui Tudor. Intr-o zi il vede si il intreaba "Ce mai faci Tudor?". Eh, din momentul ala Tudor si-a pus in cap sa o cucereasca. El era obisnuit ca in cateva saptamani sa cucereasca o fata, sa profite de ea si dupa aia sa o paraseasca. Dar asta nu s-a mai intamplat. In fiecare zi ii punea cate o scrisoare de dragoste jos, in cutia postala, ea le citea, dar i le lasa inapoi. Tudor nu o iubea chiar deloc, spunea ca el pe acea foaie scrie exact ce NU simte. Dupa vreo 30 de scrisori, fata a pastrat scrisoarea. Pana la urma si-au dat intalniri si Micaela s-a indragostit pana peste cap de el. Au avut o noapte impreuna si au mers la Constantinopol.Dar cand s-au intors, Tudor a rupt relatia. I-a trimis o scrisoare. Ea nu i-a raspuns, el s-a infuriat si i-a trimis inca o scrisoare precizand ca cea antecedenta a fost doar un test. Micaela nu a mai dat nici un semn, asa ca Tudor a plecat la tara, la parintii lui. In tot timpul acela si-a dat seama ca o iubeste nespus pe tanara si chiar vroia sa o ceara in casatorie asa ca s-a intors in oras. Nu a putut-o gasi intrucat nu mai locuia acolo.Dar a avut o vizita: Alexandra, sora Micaelei. Femeia il anunta ca sora sa este insarcinata si ii cere sa o ia de sotie, bineinteles ca Micaela nu stia de acea vizita. El accepta incantat si merge sa o viziteze pe pe fata.ea l-a respins ceva timp dar intr-o zi Tudor a inceput sa planga si s-au impacat. Au facut nunta, insa fata nu era fericita. In realitate ea vroia sa se razbune..Si vroia sa il faca pe Tudor sa creada ca are un amant, insa i-a iesit o intorsatura..De ziua ei, seara, s-a intalnit intamplator cu un barbat cu care se intalnise si la Constantinopol si au tinut legatura numai ca el insista. Acesta o implorase sa mearga la un restaurant cu el si pana la urma Micaela a acceptat. Mare greseala a fost intrucat au dat masina peste ei. Tudor nu stia ce e cu sotia lui, a sunat la toate spitalele dar singurul accident din acea seara l-au avut sotii Nenisor deci..nimic. De fapt, Micaela fusese inregistrata ca sotia acelui barbat. Pana la urma, Tudor a aflat si a obligat-o sa se casatoreasca cu acel barbat. Ea nu mai putea rezista in acel matrimoniu asa ca s-a sinucis, lasandu-i o scrisoare barbatului iubit. Tudor a citit scrisoarea unde a aflat cat de mult l-a iubit tanara, asa ca a decis sa se omoare si el. A, si inainte de accident Micaela pierduse copilul.

Eu sincer am plans mult la srisoare sad. E asa emotionanta. Te sfatuiesc sa citesti cartea, merita happy. Este si pe net intreaga poveste, deci nu trebuie sa o cumparati big grin.

Uitati un fragment din scrisoare."Ai să mă întrebi: de ce voiam să mă răzbun? Fiindcă mă părăsisei tocmai atunci când credeam mai mult în dragostea ta? Dar ai revenit mai copt, mai subjugat de mine, şi dovada cea mai bună e că-mi dădusei numele. Ah, Dorule! (Lasă-mă să-ţi spun aşa, e mult de când nu mi-a fost îngăduit să te chem astfel.) Ah, Dorule, e foarte firesc să judeci aşa. Te iubeam prea mult! Şi nu ştiu dacă o femeie îndrăgostită raţionează vreodată cu creierul. Nu, toate ne lăsăm duse de-o sensibilitate care nu cunoaşte măsura."

O zi cu soare happy!

| maramarutza21 a răspuns:

Misterioasa societate Benedict de Trenton Lee Stewart. Este o carte plina de aventura in care este vorba despre niste copii(cei mai multi dintre ei fiind orfani) care fara sa vrea ajung detectivi intr-o scoala a carui director are planuri malefice asupra creierelor oamenilor si incearca sa,, ii trezeasca la realitate" pe oamenii care, zice el, nu-si traiesc viata cum trebuie... sper ca ti-am fost de folos.

| Laura0 explică (pentru maramarutza21):

Mersi:*da mi-a fost de folos..ma bucur ca ai inteles ca vreau doar ideea principala a cartii ca sa-mi formez o idee