| sckymosul17 a întrebat:

Care este diferenta dintre epitet si metafora? Imi puteti da exemple? Dau funda, mersi.

5 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Metafora este figura de stil ce sta la baza celorlaltor figuri de stil pe cand epitet este o insusire.
Exemple Metafora:
Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă,
Prin care trece albă regina nopții moartă.
Exemple epitet:
Copil cuminte,
Pajiste placuta,
Luna noua, etc.
Bafta!

| MrAngelus a răspuns:

Epitetul arata o insusire care nu exista, dar care infrumuseteaza ft tare : ex: fum rosu, padure intundecata [sau exista dar arata frumusetea ei]
metafora : este ca si o comparatie din care lipseste primul termen.
ex:album parului.

Sursa: http://www.TPU.ro/......rima-ritm/

| AngelOfNight a răspuns:

Epitetul este o insusire atribuite unui obict pentru a-l face sa iasa in evidenta
ex: rochie sangerie(suna mai stilistic decat rochie rosie)
... iar metafora este un preocedeu artistic prin care in locul unei formule banale se va scrie o formula mai speciala
ex: regina noptii=luna (ca sa iti fie mai usor poti sa te gandesti la metafora ca la o comparatie: luna ca o regina a noptii; in care scoti obiectul comparat)

| Mihaiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Mama,asta e intrebare de clasa a 6-a si astia zic prostii, metafora este o comparatie (se pun fata in fata 2 termeni pe baza unei asemanari) iar epitetul e o insusire fantastica. Exemple nu stiu da gasesti tu. Funda va rog:X

| pampam18 a răspuns:

Metafora inlocuieste un element al relitatii cu unul imaginar de ex : craiasa noptii, adica luna. sau infinitul albastru: marea etc, iar epitetul e o insusire mai deosebita de ex : luna argintie ( epitet cromatic- exprima culori), glasul bland al apei ( epitet personificator) padurea de argint ( epitet metaforic- adica padurea cu frunze argintii)