| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre metafora si epitet? Multumesc! happy

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

E o mica mare diferenta: epitetul e ceva real, spui de cineva ca e frumos, urat, de un copac ca e verde..etcetera. Metafora insa este ceva ireal, sau daca nu ireal, in orice caz, dus la extrem, comparat intr-un mod neobisnuit, infrumusetat, sintetizat, etcetera.
Poti spune "crai nou" sau poti spune " tacutul crai al noptii reci"
Poti spune "luna " sau poti spune " regina noptii moarta"
Poti sa spui unei fete "esti draguta" sau poti sa-i spui " esti minunata" happy. Practic, e o exagerare, poetica.

| zuzualina a răspuns:

Epitetul e un adverb atribuit unui substantiv ( floare frumoasa).
Metafora atribuie însuşiri umane unei fiinte, obiect etc. (bate vântul).

| cosmin23a a răspuns:

Epitetul consta in determinarea unui substantiv sau verb, printr-un adjectiv, adverb etc., pentru a exprima acele insusiri ale obiectului care infatiseaza imaginea lui. Exemplu: "O pasare cu glas AMAR"
Metafora: e figura de stil prin care se trece de la sensul obisnuit al uni cuvant la alt sens prin intermediul unei comparatii subintelese. Exemplu: "Prin care trece alba REGINA NOPTII MOARTA"