| faranume_2206 a întrebat:

Care este diferenta dintre un psiholog si psihiartu? Psihologul este pentru orice problema a unei persoane iar psihiatrul este pentru cei nebuni?

4 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Este o diferenta ca de la cer la pamant.Psihiatrul se ocupa cu persoane bolnave mintal, care nu sunt capabile sa gandeasca, schizofrenice.Psihologul doar te indruma sa gasesti unele raspunsuri, te ajuta sa treci peste traume, sa iti rezolvi problemele.
Psihiatrul iti administreaza medicamente pentru boli fizice si psihice iar psihologul se ocupa de "santatea" sufletului.

| seby005 a răspuns:

Sal psihologul a terminat facultatea de pshiologie( acesta nu este medic)acesta efectuaeaza tratamentul prin diferite aplicatii si sedinte de consiliere,efectueaza diferite teste pshiologice obligatori pentru anumite activitati (sc soferi, angajare etc), psihiatrul a terminat fac de medicina si s-a specializat in pshiatrie acesta efectueaza consultati cu o complexitate majora si prescrie un tratament medicamentos in raport de necesitatea cazului, pa

| Kristina_3133 a răspuns:

Buna! E o mareeee diferenta.Psihologul se ocupa de suflet, iar psihiatrul de minte. Mergi la psihilog daca ai o problema, si la psihiatru daca ai un dezechilibru mintal.

Întrebări recente