| joker46 a întrebat:

Cine credeti ca e mai eficient psihiatrul sau psihologul? La psiholog tu faci toata treaba, plus ca in afara de anxietate nu are cu ce sa te ajute

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai eficient ala de care ai nevoie.
Psihologul te ajuta doar sa iti intelegi si controlezi emotiile.
Psihiatrul e un medic care poate prescrie medicamente in functie de bolil de care suferi. daca suferi.

| joker46 explică (pentru suntserios):

Pai si cel mai bine nu e o combinatie? Ce medicamentele de la psihiatrie sunt asa periculoase? Alea de inima si de cancer nu sunt? Mai sunt si altele?

| suntserios a răspuns (pentru joker46):

Nu stiu eu daca cel mai bine e o combinatie... asta stie unul din cei doi, eu nu sunt nici psiholog nici psihiatru.

Medicamentele pentru probleme pshice sunt periculoase pentru ca interactioneaza cu sistemul nervos fata de restul pentru inima, cancer etc.

| joker46 explică (pentru suntserios):

Pai alea de cancer eu am inteles ca si alea sunt rele plus ca alea de inima provoaca probleme la erectie, oboseala tot ca cele de la psihiatrie

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Psihologul este un fel de "tehnician" care te asculta, daca esti in despresie usoara si iti da sfaturi.

Psihiatrul este MEDIC si el are putere sa-ti dea medicatie si chiar spitalizare, el pune diagnostic si el decide cat esti de grav, dupa ce iti face o evaluare.