| Asyul95 a întrebat:

Care imi explica la mate " operatiile cu ajutorul ecuatiilor"?

Răspuns Câştigător
| ことみ a răspuns:

Pai...
x-necunoscuta
de ex:
2x+3=9
2x=9-3( intodauna cand treci din stanga in dreapta schimi semnul)
2x=6
x= 2/6 ( 2 supra 6, intre 2 si x e inmultire, deci cand il treci pe doi va fi cu impartire)
x=3
Scz.Dar nu se poate explica bine asa.Mai bine roaga pe cineva de la tine din clasa sa te ajute.

1 răspuns:
| SimoAndreea_5359 a răspuns:

Operatiile cu ajutorul ecuatiilor...sunt exercitiile pe care le rezolvi cu ajutorul ecuatiilor...si daca nu stii ce sunt acelea ecuatii: ecuatiile sunt exercitiile cu una sau mai multe necunoscute.