| Unknow9990 a întrebat:

Care scrie un cuvant cu cele mai multe litere posibile si ce inseamna, primeste funda!
( sa scrie cate litere sunt )
( si cel mai corect scris )

Răspuns Câştigător
| Melcul a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza(44 liter)
O boala pulmonara cauzata de inhalarea de praf de siliciu foarte fin, care cauzează inflamaţie la nivelul plămânilor.

2 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Http://media.npr.org/......s6-c30.jpg
Sunt multe, nu e doar boala aceea de plămăni.În general nume de astea chimice.
Mai e și cuvăntul african Tweedehandsemotorverkoopsmannevakbondstakingsvergaderingsameroeperstoespraakskrywerspersverklaringuitreikingsmediakonferensieaankondiging... de fapt, caută pe Wiki, găsești mai multe acolo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Longest_words

| 2Low a răspuns:

Salut!

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza - are 44 litere este cel mai lung cuvant din limba romana.

Reprezinta o boala pulmonara cauzata de inhalarea de praf de siliciu foarte fin, care cauzează inflamaţie la nivelul plămânilor.