| TeAmInVizor a întrebat:

Cate kg trebuie sa am pentru a intra in jandarmerie? Care inaltime? Se face o facultate la jandarmerie? Dar academia se face? S-au este doar un curs pe care l-ai luat si esti recrutat si atat.Cat castiga din start? Cat castiga pe luna? In cat timp poate fi promovat?

2 răspunsuri:
| DerFinne a răspuns:

Salut... trebuie sa ai cam 80 kg, o inaltime de peste 1.70, sa ai ceva forta in brate, sa te bati fff bine, sa stii sa folosesti o arma! pentru jandarmerie se face armata! multa bafta si ne mai auzim!

| extrahelp a răspuns:

Nu exista limita de kg doar de inaltime... aici tine de tine. daca poti sa scoti baremele de la sport cu 100 de kg si 1.70 nu are nimeni nimic cu tine.
Facultate de jandarmerie nu exista, exista Facultatea de Politie arma jandarmi care se face la Academia de Politie.
"S-au este doar un curs pe care l-ai luat si esti recrutat si atat." = 0 (nici nu s.a auzit vreodata de asa ceva, doar daca vrei sa te faci gardian la covrigarie)
Salariile difera de la o zona la alta, de locul unde lucrezi si conditiile care le ai.
Te promoveaza o data la 5 ani sau te poate promova pentru fapte de eroism mai devreme.