| ToffyNR1 a întrebat:

BSIJ(Brigada Speciala pentru Interventii a Jandarmeriei) cred ca le pot spune "mascatii jandarmeriei",dar din cate am auzit Jandarmeria nu are mascati, recruteaza personal din trei surse, dupa cum vedeti in linkul: http://www.brigadaspeciala.ro/cariera.html.Deoarece sunt un pic confuz in ceea ce scrie acolo,as vrea sa va intreb, daca recruteaza ei sau eu trebuie imi bag dosarul, sa dau examen si sa trec probele cerute? Iar ca sa poti sa fii recrutat trebuie sa faci obligatoriu academia de jandarmerie sau se poate si daca esti la cea de politie?

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Atunci cand cei de la mascati au nevoie de personal anunta in cele 3 surse din care recruteaza, se publica anuntul iar cei care indeplinesc conditiile cerute si sunt interesati pregatesc dosarul, il depun si dau examen cu probele teoretice si practice corespunzatoare. Dupa cum ti-a spus si @Sadop, daca faci Facultatea de jandarmi la Academia de politie iesi ofiter, daca faci scoala de jandarmi de la Falticeni iesi sub-ofiter si daca scrie ca recruteaza din Academia de Politie inseamna ca recruetaza si de-acolo, nu? Asta pentru ca pentru admiterea la Academia de politie se da admitere si la probe fizice si medicale, deci corespunzi din punctul asta de vedere daca ai trecut examenul.

| ToffyNR1 explică (pentru mixxjim):

Am inteles. Puteti sa imi spuneti si alte metode prin care pot sa ajung intr-una din fortele speciale SPIR, SIAS, BCCO, etc. sau mai bine spus, mascati?

| Sadop a răspuns:

Nu exista Academie de Jandarmi, ci doar scoala de subofiteri ( Falticeni si Dragasani ).
Mai poti opta pentru Jandarmerie si in cadrul Academiei de Politie.