| anonim_4396 a întrebat:

Cate state francofone exista?(fundita)

Răspuns Câştigător
| Locre a răspuns:

Organizaţia Internaţională a Fracofoniei include în prezent 63 de state şi guverne, dintre care zece ţări observatoare, iar populaţia totală a acestora este de 710 milioane, transmite AFP.

Cu excepţia limbii engleze, franceza este singura limbă vorbită pe toate continentele. Franceza este limba oficială în 29 de state membre, în 12 dintre acestea fiind singura limbă oficială, iar în restul, 17, fiind dublată de alte limbi, ca engleza, spaniola, araba sau portugheza.

Ţările cu cel mai mare număr de francofoni sunt Franţa, Algeria, Canada, Maroc, Belgia, Coasta de Fildeş, Tunisia, Camerun, Republica Democrată Congo şi Elveţia.
Ti-am dat raspunsul.

4 răspunsuri:
| Biir a răspuns:

63 de state.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică: