| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt ţările francofone?

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Si in data de 18 a fost aceeasi intrebare http://www.TPU.ro/......ta-va-rog/ Nu cred ca difera raspunsurile!

| Baiaaanca a răspuns:

Ţări cu franceza ca singură limbă oficială

* Franţa
* Benin
* Burkina Faso
* Congo
* Coasta de Fildeş

* Gabon
* Guineea
* Mali
* Monaco
* Niger

* Republica Democrată Congo
* Senegal
* Togo

Ţări în care limba franceză este una dintre limbile oficiale
Africa Francofonă
Nivelul de cunoaştere a limbii franceze în Uniunea Europeană şi în ţările candidate

* Belgia
o Valonia
o Bruxelles
* Burundi
* Camerun
* Canada
o Québec
o New Brunswick
o Saskatchewan

* Comore
* Djibouti
* Haiti
* Luxemburg
* Madagascar
* Republica Centrafricană
* Rwanda
* Seychelles
* Elveţia (v. Cantoanele Elveţiei)

* Ciad
* Vanuatu
Ţări în care limba franceză este folosită în mod curent

* Algeria
* Andora
* Maroc
* Tunisia

| Orannginna a răspuns:

Canada, Franta, Romania, Belgia, Luxemburg, sunt f multe. happy

| sporadic a răspuns:

Sunt toate tarile in care locuitorii vorbesc pe nas si rarait, alea care au limba oficiala franceza. Mie imi place franceza, nu si de profa de franca tongue

identitate
| identitate a răspuns:

Kuwait, Siria, Maroc si Afganistan.tongue
Nici nu intentionam sa fie "folositor". La teste se raspunde la scoala iar raspunsul la intrebare tot acolo se gaseste. Daca cineva sufera de alergie din cauza scolii gaseste imediat raspunsul pe "google". Pentru cei care asteapta mura-n gura si care intreaba "Muiet is posmagii" nu ma deranjez.

| ionika_5002 a răspuns:

Franta
canada
olanda
belgia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AFRICA CENTRALA: Burundi, Camerun, Republica Centrafricana, Congo, Congo RD, Gabon, Guineea Ecuatoriala, Ruanda, Sao Tomé si Principe, Ciad

AFRICA DE EST si OCEANUL INDIAN: Insulele Comore, Djibouti, Madagascar, Insulele Mauritius si Seychelles

AFRICA DE VEST: Benin, Burkina Faso, Capul Verde, Coasta de Fildes, Guineea, Guineea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo

AFRICA DE NORD si ORIENTUL MIJLOCIU: Egipt, Liban, Maroc, Mauritania, Tunisia

AMERICA-CARAIBE: Canada, Canada (Nouveau-Brunswick), Canada (Québec), Republica Dominicana, Haiti, Sainte-Lucie

ASIA-PACIFIC: Armenia, Cambodgia, Georgia, Laos, Vanuatu, Vietnam

EUROPA: Albania, Andorra, Austria, Belgia, Bulgaria, Communauté française de Belgia, Croatia, Fosta Republica Iugoslava a Macedoniei, Franta, Grecia, Ungaria, Lituania, Luxemburg, Moldova, Monaco, Polonia, Republica Ceha, Romania, Slovacia, Slovenia, Elvetia

| anutza_9702 a răspuns:

Cred ca sunt tarile in care se vb franceza