| Koks a întrebat:

Cite tari Francofone sunt?

6 răspunsuri:
| Adautza a răspuns:

Membrii Organizatiei Internationale a Francofoniei. OIF grupeaza 53 de state si guverne si 10 membri observatori, repartizate pe cinci continente, unite, aproximativ, de folosirea in comun a limbii franceze. Vorbita de 175 de milioane de persoane, limba franceza are statut de limba oficiala, singura sau cu alte limbi, in 30 de state si guverne membre OIF.

AFRICA CENTRALA: Burundi, Camerun, Republica Centrafricana, Congo, Congo RD, Gabon, Guineea Ecuatoriala, Ruanda, Sao Tomé si Principe, Ciad

AFRICA DE EST si OCEANUL INDIAN: Insulele Comore, Djibouti, Madagascar, Insulele Mauritius si Seychelles

AFRICA DE VEST: Benin, Burkina Faso, Capul Verde, Coasta de Fildes, Guineea, Guineea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo

AFRICA DE NORD si ORIENTUL MIJLOCIU: Egipt, Liban, Maroc, Mauritania, Tunisia

AMERICA-CARAIBE: Canada, Canada (Nouveau-Brunswick), Canada (Québec), Republica Dominicana, Haiti, Sainte-Lucie

ASIA-PACIFIC: Armenia**, Cambodgia, Georgia**, Laos, Vanuatu, Vietnam

EUROPA: Albania*, Andorra*, Austria**, Belgia, Bulgaria, Communauté française de Belgia, Croatia**, Fosta Republica Iugoslava a Macedoniei*, Franta, Grecia*, Ungaria**, Lituania**, Luxemburg, Moldova, Monaco, Polonia**, Republica Ceha**, Romania, Slovacia**, Slovenia**, Elvetia

| madalinspy a răspuns:

Ţări cu franceza ca singură limbă oficială

* Franţa
* Benin
* Burkina Faso
* Congo
* Coasta de Fildeş

* Gabon
* Guineea
* Mali
* Monaco
* Niger

* Republica Democrată Congo
* Senegal
* Togo

Ţări în care limba franceză este una dintre limbile oficiale

* Belgia
o Valonia
o Bruxelles
* Burundi
* Camerun
* Canada
o Québec
o New Brunswick
o Saskatchewan

* Comore
* Djibouti
* Haiti
* Luxemburg
* Madagascar
* Republica Centrafricană
* Rwanda
* Seychelles
* Elveţia (v. Cantoanele Elveţiei)

* Ciad
* Vanuatu

Ţări în care limba franceză este folosită în mod curent

* Algeria
* Andora
* Maroc
* Tunisia

| Koks explică:

Imi puteti spune ce are comun Franta cu Romania?

| mihaelabr a răspuns (pentru Koks):

Romania,Italia,Spania,Franta si Portugalia sunt toate tari de origine latina happy

| DumaIuliana a răspuns:

Italia Spania portugalia românia și franța