| anonim_4396 a întrebat:

Cateva statusuri in germana(+ traducere in romana sau engleza)? Nu neaparat citate spuse de persoane celebre.

Răspuns Câştigător
| patricia1999 a răspuns:

Buna!

Sper sa iti placa aceste citate :

1 - Die ganze Kunst des Redens besteht darin, zu wissen, was man nicht sagen darf. = Intreaga arta de a vorbi este de a şti ceea ce nu este permis să spui.

2 - Die Welt wird nicht bedroht von den Menschen, die böse sind, sondern von denen, die das Böse zulassen. = Lumea nu este ameninţată de oameni care sunt rai, ci de cei care permit răul.

3 - Es gibt zwei Arten von Freunden: Die einen sind käuflich, die anderen sind unbezahlbar. = Există două tipuri de prieteni: uni sunt de vânzare, alti sunt de nepretuit.

4 - Gewalt ist die letzte Zuflucht des Unfähigen. = Violenţa este ultimul refugiu al incompetentei.

5 - Hüte Dich vor dem Zorn eines sanftmütigen Mannes. = Ferestete de mania unui om bland.

6 - Der Verstand ist wie eine Fahrkarte: Sie hat nur dann einen Sinn, wenn sie benutzt wird. = Mintea este ca un bilet: aceasta are sens doar în cazul în care este utilizat.

7 - Frauen von heute sind ein Problem für die Männer von gestern = Femeile de azi sunt o problema pentru oamenii de ieri.

8 - Die kürzeste Verbindung zwischen zwei Menschen ist ein Lächeln. = Distanţa cea mai scurtă dintre două persoane este un zambet.

9 - Kein kluger Mann widerspricht seiner Frau. Er wartet, bis sie es selbst tut. = Nici un om intelept nu contrazice o femeie. Ei asteapta sa o faca ea insasi.

O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

Hallo, ich heisse kartoffel.

| HellGirl0 a răspuns (pentru Hash001):

laughing) Exact pe-asta o am la status de cateva zile.

| Arikumo a răspuns:

Ich mag zu saugen unde ficken.