| Aicilef a întrebat:

Ce ati prefera intre miere sh zahar? Care e mai dulce?tonguetongue

Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Mierea e mai dulce dar mai sanatoasa. Asa ca prefer mierea. Dimineata e indicat sa mananci o lingurita de miere pe stomacul gol. Zaharul in exces dauneaza, e pe toate posturilewinking

27 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Prefer mierea de 100 de ori fata de zahar. Mierea este un produs natural si minunat, care are proprietati:antibiotice, diuretice, cicatrizante, antioxidante, inhiba radicalii liberi care sunt raspunzatori de imbatranire, are continut mare de vitamina A, calmeaza sistemul nervos, tusea, trateaza bronsitele, combate insomnia, are efect sedativ, reduce spasmul digestiv, si multe, multe altele, pe cand zaharul este un produs de sinteza cu 100% zaharoza si calorii cat China! La 100 de grame de miere si zahar sunt:
Miere de albine: calorii 81; proteine 0. 5; lipide 0; glucide 0. 2
Zahar: calorii 410; proteine 0; lipide 0; glucide 100
Ambele, atat mierea cat si zaharul trebuie consumate cu moderatie. Diabeticii au restrictie totala!
Informatii preluate de aici (http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/)
http://www.bioterapi.ro/......rodus.html

| Floreenofficial a răspuns:

Prefer zaharul.
mierea e prea dulce si prea lipicioasa. tongue

| Razvan a răspuns:

Mierea datorita consistenteitongue

| Vizitiul a răspuns:

Prefer mierea, dar mai dulce ca toate este impacareahee hee.

| pepe a răspuns:

Mierea pentru că este naturală.

| cornel a răspuns:

Mierea e mai sanatoasa totusihappy

| Ana-Maria94 a răspuns:

Eu una le-as prefera pe ana2, dar poate totusi zaharul mai mult.

| Aero a răspuns:

Mierea, evident. Care e mai dulce? Pai depinde si de tipul de miere.

| iuandfto a răspuns:

Prefer mierea pentru ca este mai sanatoasa si mai dulce si are multe lucruri in plus fata de zahar.
Mierea este un aliment cu gust dulce şi parfumat, cu aspect semifluid, vâscos sau cristalizat şi culoare specifică, având un conţinut mare de zaharuri şi substanţe minerale, vitamine, enzime, acizi organici.

| Yang a răspuns:

Mierea la fel de dulce si mai sanatoasa decat zaharul

| 100 a răspuns:

Prefer zaharul
dar mierea e mai dulce

| danutza45 a răspuns:

Mierea.

| Ana a răspuns:

Mierea.

| Lol_1641 a răspuns:

Nu ma dau in vant dupa zahar sau miere dar prefer zaharul!

| BlueByMe a răspuns:

Mierea ca e f buna dar sh zaharul pentru ca mierea e preeea dulcehappy

| ZapaciLaa a răspuns:

Mierea

| kaya a răspuns:

Imi place mierea mult, stiu ca e foarte sanatoasa, ajuta in multe si e foarte buna dar folosesc zaharul.

| popandreea a răspuns:

Mierea e dulce si e si benefica organismului.

Răspuns utilizator avertizat
| l0rre a răspuns:

MIerea e buna.:Xda e prea dulce
Cred ca zaharulhappy

| addicting a răspuns:

MiereAtongue

| myha_8968 a răspuns:

Mierewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mierea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer mierea de 100 de ori fata de zahar. Mierea este un produs natural si minunat, care are proprietati:antibiotice, diuretice, cicatrizante, antioxidante, inhiba radicalii liberi care sunt raspunzatori de imbatranire, are continut mare de vitamina A, calmeaza sistemul nervos, tusea, trateaza bronsitele, combate insomnia, are efect sedativ, reduce spasmul digestiv, si multe, multe altele, pe cand zaharul este un produs de sinteza cu 100% zaharoza si calorii cat China! La 100 de grame de miere si zahar sunt:
Miere de albine: calorii 81; proteine 0. 5; lipide 0; glucide 0. 2
Zahar: calorii 410; proteine 0; lipide 0; glucide 100
Ambele, atat mierea cat si zaharul trebuie consumate cu moderatie. Diabeticii au restrictie totala!
Informatii preluate de aici (http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/)
http://www.bioterapi.ro/......rodus.html

| craciunitza_7057 a răspuns:

Depinde de ce gatesc... uneori le combim pe amandoua mai ales la prajituri dar la indulcit laptele si iaurtul prefer mierea, dar nu pot manca acea lingurita pe miere pe zi pe stomacul gol chiar daca sunt constienta ca face bine

| iliteo a răspuns:

Mierea e dulce si sanatoasa. mai ales cea de salcam. desi nu-mi place mierea as prefera zaharul.

| Alin_3417 a răspuns:

Eu prefer mierea cand e vorba de ceaiuri.Parerea mea e urmatoarea:mierea e mai buna, dintr-un motiv foarte clar:Excesul de zahar dauneaza grav sanatatii, pe cand excesul de miere nu big grin.Sau sunt 2?