| BrOnaJeu a întrebat:

Cine imi face un acrostih cu cuvintele astea : Europa casa mea. Va rog dulce ca o savarina cu miere si zahar pe deasupra plus o gramada de frisca. la cel mai frumos dau fundita. :-)

2 răspunsuri:
| bitihacy a răspuns:

ACROSTÍH, acrostihuri, s.n. Poezie sau strofă în care literele inițiale ale versurilor alcătuiesc un cuvânt (nume propriu, dedicație etc.) sau o propoziție. – Din ngr. akróstichon, fr. acrostiche.
Sursa: DEX '98
Deci singura solutie ar fi ECM, care e un nume propriu si anume Enterprise Conetent Management ( uite aici http://en.wikipedia.org/wiki/Enterprise_content_management )

| veronica89 a răspuns:

Eu intotdeauna as vrea
Una cu pamantul
Roman sa fiu mereu
Oriunde-mi sare gandul
Pamantul este mmare
Aici voi fi mereu

Caci cea mai dulce viata
Acasa o traiesc
Sa fiu mereu iubit
Acasa sa muncesc

Mireasma florilor de vara
E-n sufletul meu
Aici e viata mea, aici voi fi mereu!

(cea comunista sunt rolling on the floor))) happy prima data in viata mea cand am compus ceva rolling on the floor)))) si plus ca mi-a iesit aiurea