| Andreea_6336 a întrebat:

Ce deosebiri sunt intre basm si povestiri stiintifico-fantastice?

4 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Motivele folosite in basme sunt traditionale,de ex balauri,zmei, tot felul de creaturi inzestrate cu puteri, in timp ce sf nu are traditionalism

| brianemil a răspuns:

Intre creatiile poporului nostru, basmul este unic prin valoarea etica si estetica, prin bogatia lui de idei si prin lumea fabuloasa pe care o creeaza.
Basmul este opera epica de mare intindere in care intamplarile reale se impletesc cu cele fantastice fiind savarsite de persoane cu puteri supranaturale care reprezinta fortele binelui si al raului. Din confruntarea lor ies invingatoare fortele binelui pentru ca reprezinta idealurile omului si ale comunitatii in care traieste.

iar povestirile stiintifico fantastice sunt:Fantasticul e o categorie estetică fondată pe un contract de ficțiune, ce narează intruziunea supranaturalului într-un cadru realist, altfel spus, apariția unor fapte inexplicabile (cel puțin din punctul de vedere teoretic) într-un context familiar cititorului.
Astfel, fantasticul se situează între teritoriul miraculosului, unde supranaturalul este acceptat și justificat și cel al straniului, în care faptele aparent supranaturale sunt acceptate ca fiind absolut normale. Spre deosebire de aceste două situatii, în fantastic eroul, dar și cititorul are reacția de a refuza faptele supranaturale. Această reacție de refuz poate fi însoțită de dubitație, respingere sau chiar teamă.
Fantasticul este adesea legat de o atmosfera specială, de un fel de crispare la întâlnirea cu imposibilul.
Frica este si ea adesea prezentă, fie în câmpul eroului, fie din dorința autorului de a provoca angoasa cititorilor. Cu toate acestea, ea nu este o condiție "sine qua non" a fantasticului.

dai cumva si funda?

| 5t3fan a răspuns (pentru brianemil):

Vad ca nu tea dat fundahee hee ....eu te-as fi dat ca mi-ai fost de mare ajutor...multumes!

| andrei2825 a răspuns (pentru brianemil):

Ms mult pentru aceasta compunere
am luat 10 pe ea
ma mir ca ni ti-a dat funda