| Flöricicä a întrebat:

Ce este aceea rujeola? Stiu ca este o boala contagioasa dar este acelasi lucru cu varicela(sau varsat de vant) sau este asemanator?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Rujeol%C4%83
RUJEOLA (Pojar; morbilli; rujeola de 9 zile; measles sau rubeola dupa terminologia anglosaxona veche; NB Rubeola in limba romana se traduce in engleza Rubella sau german measles)

Infecţie virală acută, extrem de contagioasă, caracterizată prin febră, tuse, rinoree, conjunctivită, enantem (semnul Koplik) pe mucoasele bucală sau labială şi o erupţie cutanată maculopapulară generalizată.
Este o diferenta. Rujeola sunt pete pe corp iar varsatul de vant sunt tot la fel dar acestea pot erupe
Varicela, cunoscută şi sub denumirea populară de vărsat de vânt, este o boală infecţioasă eruptivă acută generalizată, provocată de virusul varicelo-zosterian, din familia virusurilor herpetice. Apare de obicei la vârsta copilăriei. La vârsta de adult, virusul provoacă de regulă o erupţie localizată la unul sau mai multe dermatomuri, cunoscută sub numele de herpes zoster sau zona zoster, de unde şi denumirea de virus varicelo-zosterian.

Este o boală clasică a copilăriei, care pentru copii de obicei este uşoară dar pentru adolescenţi şi adulţi poate avea un risc crescut de complicaţii. Boala poate dura în jur de o săptămână.
http://ro.wikipedia.org/wiki/V%C4%83rsat_de_v%C3%A2nt
http://www.google.ro/......tp?/search Uita-te si aici... Sper sa te fi ajutat! Succes! Funda :o3

1 răspuns:
| ZEU93 a răspuns:

Rujeola se ia o singura data ca varicela si se manifesta prin pete rosii pe corp tongue