| Bubbico a întrebat:

Ce este acela "pastor"? Este la fel ca un preot, care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

Nu ştiu de ce unii cititori cred că doar în cadrul Bisericii Ortodoxe poate fi folosit termenul preot. Nicidecum. Acesta este un termen foarte des folosit în Biblie. Slujitorii din Vechiul Testament s-au numit preoţi. În Noul Testament sunt numiţi preoţi toţi cei care au crezut din toată inima în Domnul Isus Hristos, au primit iertarea păcatelor şi au fost născuţi din nou. Apostolul Petru a scris prima lui Epistolă către creştinii care au crezut în Domnul Isus de curând şi au fost născuţi din nou. Deci preotul este ceea ce am explicat mai sus, iar pastorul este un fel de preot, doar ca protestant.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/pastor
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu sunt asemanatori.

| Klaudiu214 a răspuns:

Uite aici un Pastor Troy

http://www.youtube.com/watch?v=uKq0zuAW6zQ

| XandaR a răspuns:

Preot protestant. – Din germ. Pastor
/ Preotul de Biserica Evanghelică Luterană

| alexxceltare a răspuns:

Pastorul e ala cu oile