| adriana543768654567895334 a întrebat:

Ce este adrenalina? si cand o simti?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un sentiment asa puternic simti ca sangele iti circula mai repede si inima bate mai tare se simte atunci cand mergi cu masina la 200 km/h sau cand te urci intr-un aparat la un parc de distractii si merge pe senile etc.

| FucktheSystem a răspuns:

Un hormon secretat in sange. O simti in cazuri de stres.

| ChRoM a răspuns:

Pai este o sare (daca pot sa o numesc asa) de energie infinita pe care o simti in cand corpul tau simte ca este in pericol de aia la sporturile gen bungey jumping sau parapanta se degaja atat de tare adrenalina

| ea_6589 a răspuns:

O simti in momente "extreme" (saritul cu parasuta, bunjie jumping de la nu stiu ce inaltime intr-un montagne-ruse etc"). Stiu ca adrenelina provoaca micșorare diametrului vaselor de sange prin contracția fibrelor musculare.thinking atata stiu sper ca am fost de folos:*

| MihaelaMika a răspuns:

Depinde adrenalina poate fi si un hormon secretat în sânge de glanda medulosuprarenală în cazuri de stress sau un simt care te face sa fi foarte special si curajos in fata altor oamenii, sa incerci lucruri foarte ''periculoase''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adrenalina sau epinefrină, (suprarenină) este un hormon secretat în sânge de glanda medulosuprarenală în cazuri de stress. Ajunsă în sânge ea determină creşterea frecvenţei cardiace, a presiunii sanguine, dilatarea bronhiilor şi pregătirea organismului pentru o producere masivă de energie prin arderea lipidelor (lipoliză) şi sinteza glucozei. De simtit, eu unul o simt atunci cand ma urc la inaltimi de exemplu, cum ar fi cataratul prin copaci, sau vara cand te afli pe munti inalti.

| Punksnotdead a răspuns:

Adrenalina este un hormon secretat de glanda medulosuprarenala, parte componenta a glandelor suprarenale situate deasupra rinichilor. Un hormon este o substanta chimica care se "varsa" direct in sange, determinand o serie de modificari la nivelul sistemelor circulator, digestiv si respirator. Secretia de adrenalina este stimulata de situatii neobisnuite pentru organism, cum ar fi frica, furia. De aceea sporturile extreme, cu un risc mare de vatamare corporala genereaza secretia de adrenalina, datorita fricii pe care o simtim. Astfel, frecventa caridaca si respiratorie cresc, corpul devine mai alert, mai viu mai plin de energie pentru a putea face fata situatiei neprevazute. Sub actiunea adrenalinei omul poate face lucruri pe care nu le-ar putea face in mod normal. Spre exemplu, a fost un documentar chiar la Discovery despre adrenalina. Explicau faptul ca prin prezenta acesteia in sange sunt stimulate anumite grupe musculare pe care in mod normal nu le folosim, crescand forta musculara in situatii criza. Astfel un tata care si-a vazut copilul prins sub o masina de 1000 de kg a utut sa o ridice singur pentru a-l salva, in timp ce in mod normal nu ar fi putut face acest lucru. Adrenalina este, pe scurt un fel de " bomba energetica" ce determina manifestari aparte. Sper ca ti-am fost de ajutor.