| anonim_4396 a întrebat:

Ce este plaja "Trei papuci" din Constanta? Golf sau tot mare? Si de ce se numeste ~trei papuci~?

11 răspunsuri:
| ForbiddenLove a răspuns:

Eu sunt de sibiu si cand merg in constanta la plaja aceasta ma duc...cateodata mai merg in mamaia.

| kathessa a răspuns:

Draga mea, golful este o adincitura a uscatului, marea este o intindere de apa... Ce ai vrut sa intrebi totusi? Se numeste asa pentru ca asa au botezat-o localnicii. Este mica, nu ai observat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un golf cu o plaja destul de stramta unde apa este destul de adanca. Daca nu stii sa inoti mai bine nu te bagi acolo. Curenti destul de puternici si pericol de inec crescut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Trei papuci" este o plaja frecventata mai mult de Constanteni - atat familisti cat si de cupluri care cauta o plaja mai linistita (fara comercianti, muzica si turisti).
Plaja 3 papuci face parte din Faleza Constantei situata intre statiunea Mamaia si Plaja Modern-Portul Tomis. Acum cativa ani era vorba de cateva golfulete artificiale (delimitate de diguri si stabilopozi, foste cazemate si alte amenajari de protectie a tarmului impotriva eroziunii si a furtunilor) care permiteau pe alocuri accesul la scaldat din cateva petice de plaja neamenajata (fara prea mult nisip - mai mult scoici si pietris).
In prezent insa am descoperit ca au inceput sa se faca lucrari de amenajare, s-a mai facut curatenie, s-au adus salvamari si au aparut cateva beach-baruri.
Oricum, este un loc cam incomod - zic eu - pentru plaja; in sensul ca plaja este destul de stramta, nu prea este intretinuta (alge din belsug la mal) iar curentii destul de puternici si forta valurilor te pot dezechilibra si te poti lovi periculos de bolovanii ascunsi sub luciul apei (care sunt foarte numerosi).
Daca vrei totusi sa faci plaja aici, iti recomand sa cauti locurile cu e cu mai multa lume si cu salvamar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci eu acum 2 zile am fost la plaja asta si a fost perfect..ba chiar am invatat sa inot[intr-o singura zi]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o plaja big grin.Eu din cate am inteles se mai numeste si Tataia pentru ca este undeva intre portul Tomis si Mamaia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost si eu 2 ani la rand iar anul acesta tot acolo merg si va pot spune ca e super si ca apa este ft curata in comparatie cu alte statiuni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

. si mai vin si tiganii sa spele caii din cand in cand, sau sa se bata; ca de-aia se cheama 3 papuci, fiindca le ramaneau papucii pe-acolo. Eu as zice ca nu e cazul s-aveti experienta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La intrebarile de mai sus nu stiu sa raspund dar as vrea sa spun ca acum aproximativ 2 saptamani m`am intors de la mare si una din zilele de plaja a fost la Trei papuci.Sincer mi-a placut foarte mult...plaja curata si apa de asemenea.Era mai curat si mai frumos ca in mamaia sau alte statiuni.Prima oara am fost la Trei papuci anul trecut si nici atunci nu prea a fost rauhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valuri de 3 metri de la nivelul marii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plaja