| Georgeeeeeeeee a întrebat:

Ce înseamnă cărţile pentru tine? Care e cea mai bună carte pe care ai citit-o până acum?

19 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Salut.
Pentru mine,cărţile înseamnă o mică bucăţică de,, cunoaştere", de relaxare.e ca şi cum m-aş uita la un film, dar este mult mai frumos.îmi imaginez pur şi simplu ce se întâmpla.iar când îţi imaginezi singur este mult mai,, fascinant".
Am multe cărţi care îmi plac.Nu pot alege una.

| Dumnezău a răspuns:

Multi prepuberi semidocti pe aici.Prea multi, ca dac-as fi Etna i-as ineca putin in cenusa, doar asa, din masochism veritabil.Copii,vorbiti despre carti cand aveti mai mult de 30 citite la activ si realizati cu adevarat ce cititi.Cartea e cea mai inalta forma de arta,e universul rarefiat,care este totusi,stricat din cand in cand, de niste cretini absoluti cu vampirii, nefilimii si virginii lor neintelesi fabulosi, dar ramane un univers fascinant. Daca n-aveam cartile, cred ca eram cu cel putin 10% mai inapoiat si retrograd,sunt binecuvantari pentru mine colile de hartie.Un fel de drog,ia-le pentru euforie,ia-le pentru stari paradisiace,ia-le in stari post-traumatice,ia-le in stari stresante, dar bucura-te de ele, intelege-le limbajul, mesajul, cufunda-te in ele.Pot sa aleg doua carti..."Vanatorul de zmeie" de Khaled Hosseini si "La Rasarit de Eden" de John Steinbeck.

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Mie imi place mult sa citesc, dar depinde ce citesc. Nu am nimic nu scriitorii romani, dar pur si simplu prefer genul de carte pentru "adolescenti"
Mia placut seria "Amurg", "Fortele Raului Absolut" si mai multe. Am o lista uriasa de carti de genul acesta pentru viitor.
Nu conteaza ce citesti. ci conteaza ca citesti, ca iti place.
Noapte buna!

| dydy21 a răspuns:

Ca sa fiu sincera, cartile reprezinta in general o sursa foarte bogata de plicitiseala pentru mine. Asta pana am descoperit frumusetea acestora. (si cand spun acestora nu ma refer decat la un numar limitat de carti) Pentru mine depinde cartea. Pot sa citesc o carte in 1-2 zile sau pot sa stau pe ea saptamani pentru ca o tot aman. Urasc cartile superficiale fara un mesaj puternic in ele. Ca idee eu sunt genul de teeneger din seria harry potter. Au fost primele romane pe care le-am citit si a fost minunat sa stau pana dimineata sa citesc laughing. Sunt total recunoscatoare lor pentru ca ele mi-au arata ce inseamna sa fii pasionat de o carte. Cea mai buna carte pe care am citit-o a fost Idiotul de Dostoievski. Ti-o recomand atat timp cat poti sa tii minte numele a cateva zeci de persoane ruse. Altfel iti recomand sa ti le scrii pe ceva de la inceput laughing
Serios vorbind cartea este geniala si foarte profunda. Daca esti pasionat de citit atunci iti va fi usor sa o citesti daca nu, atunci las-o pana mai tarziu big grin

| ankappa a răspuns:

Sincer...
nu m-a pasionat niciodata din cauza ca ori de cate ori citeam ceva, eram pusa de catre profa de romana, carti plictisitoare, bla bla blaa...
dar prietena mea, a pariat cu mine ca-mi va placea 99% cartea care mi-o da ea... si am citit-o love struck "Ingerul noptii"
intr-adevar love struck a fost superba, si abia asteptam sa apara si volumul 2... si de atunci, chiar imi place sa citesc, am prins esenta si gustul cititului.
Cartile pentru mine e o relaxare, o mica evadare din viata asta monotona.
Dar pentru tine ce inseamna?

| Georgeeeeeeeee explică (pentru ankappa):

Cărţile sunt universe de sine stătătoare. Unele mai diferite, alte mai apropriate de parcursul lor, aşa cum îl vezi tu din primele foi citite.
De obicei nu prea citesc la recomandarea altora, îmi place să descopăr eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sange, imi mentin viata si setea de cunoastere. Jurnalele Vampirilor mi se par cele mai geniale, cel putin pentru mine si pentru genul meu literal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wooohoooo mie mi-a placut Pinochio laughing de Carlo Colodihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20.000 de leghe sub mari de Jules Verne mi-a placut.

| CRISS69TM a răspuns:

Un mod de distractie si relaxare. cele mai tari carti sunt cele de poker, 66 si cruce, etc.le-am citit de mii de ori si nu ma plictisesc oridecate ori le rasfoiesc.

| oanaaa16 a răspuns:

Hei..Cred ca citind, ma desprind de lumea asta, si uit de toate si de toti, si imi creez o lume imaginara..in care e cel mai liniste.Mi.a placut mult Maitreyi de Mircea Eliade, si mai nou am descoperit.o pe Sandra Brown care e absolut geniala.happy

| iamy a răspuns:

Oauuuuuuu cartile sunt o parte foarte importanta din viata mea.Imi aduc aminte prin clasa a 5-a la ora de matematica m-a prins profa citind ''Dracula''.M-a scos in fata clasei si m-a pus sa povestesc cartea.
Cartile care m-au impresionat profund au fostsadDama cu camelii si Pe aripile vantului).

| Ronnii33 a răspuns:

Cea mai buna carte pe care am citit-o a fost Ingerul noptii, de Becca Fitzpatrick.

| eDidii a răspuns:

Pai,penntru mine cartilesunt bune pentru imbogatirea imaginatiei,te ajuta foarte mult la compuneri si la gasirea unor noi cuvinte. Unele carti pot fi de ras,de dragoste,de plans, cu detectivi, etc.Cea mai frumoasa carte pe care am citit-o afost "La Medeleni"de Ionel Teodoreanu, sincer, este cea mai frumoasa carte pentru copii dar sipentru cei mari.Primul volum povesteste copilaria celor trei copii:Monica, Olguta, Danut. Volumul al doi-lea povesteste despre adolescenta, Danut se indragosteste de Adina care este sotia unui capitandin marina comerciala.Partea trista:sora Olgutei se sinucide deoarece are cancer.Iar al trei-lea volum povesteste despre maturitatea eroilor.Parte trista:Olguta se sinucide deoarece are cancer la san. Parte fericitabig grinanut si monica raman impreuna.Mai imi place si cartea "Ciresarii" de Constantin Chirita unde povesteste foarte multe aventuri ale ciresarilor. Sincera sa fiu, nu-mi prea place sa citesc, dar aceaste carti mi-au placut foarte mult!

| elenush90 a răspuns:

Buna. Pentru mine cartile reprezinta un mod de a evada din lumea reala cand simt nevoia deconectarii de problemele care apar in viata cotidiana... Si in multe din aceste carti ma regasesc, regasesc un paragraf care se suprapune cu viata mea, are unele detalii similare. Nu stiu daca este cea mai buna carte, insa mie mi-a placut in mod deosebit Pasarea Spin de Colleen McCullough. O alta carte interesanta este Numele trandafirului de Umberto Eco sau Opiniile unui clovn de Heinrich Boll. Sper ca te-am ajutat. O zi placuta in continuare.:*:*

| thered1 a răspuns:

Ce inseamna cartile... Greu de zis. Carti bune ar fi asta daca nunne rezumam la beletristica : thinking fast and slow - psihologie.

| XxBubulinaxX a răspuns:

Amintiri din copilarie de mihai creanga big grinbig grinbig grinhappyhappyhappy

| 04la04 a răspuns:

Buna.NU POT SPUNE CA AM O CARTE PREFERATA -asta nu inseamna ca nu imi place sa citesc dar nici o carte nu poate fi comparata cu alta.De ex eu am citit cand eram mai mica,, singur pe lume,, de Hector Malot.M-a impresionat si ziceam ca e cartea mea favorita, dar pe parcursul anilor am citit mai mult, am descoperit personaje noi si diverse intamplari si am tras concluzia ca nu am o carte preferata. Recunosc ca au fost unele care m-au impresionat in mod deosebit,, ciresarii,, de Constantin Chirita sunt 5 volume si as fi vrut sa nu se mai termine, mi-a placut de asemenea,, Enigma Otiliei,, de Mircea Cartarescu, daca vei ceva din seria noua S.F iti recomand,, Hot si dragon,, de Timoty Zaht -e draguta, captivanta si usor de citit. Mie nu imi prea plac astea S.F dar asta mi-a placut, daca vrei ceva autentic romanesc iti recomand,, Baltagul,, de Mihail Sadoveanu-asta e legat de traditii, in fine aceste lucruri ascund analiza psihologica a personajului Vitoria Lipan.Pe mine nu m-a atras prea tare dar iti trebuie la scoala ...Acum citesc,, Elevul Dima dintr-a saptea,, si imi place ...In concluzie depinde de genul pe care il preferi.Mie imi plac cartile captivante, care sa te tina cu sufletul la gura, s-a traiesti odata cu personajul, sa simti ce simte si el sa nu mai poti da cartea jos din mana. Daca vrei si iti plac genul asta de carti iti pot da o lista de pe care citesc si eu (repet eu nu citesc Amurg, Vampiri si Jules Verne - nu critic pe nimeni dar nu prefer acest gen ). Scuze pentru dar asta e parerea mea.

| Kleastornii_Ilarion_1973 a răspuns:

Cartile pentru mine inseamna mult, deoarece ea ne ajuta in vata sa vorbim multe cuvinte noi.Si ea mai este si sprijinul deoarece ne ajutasa intelegem si sa patrundem in tainele lumii a universului.