| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna,, papusoi"?

23 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Inseamna porumbwinking

Stefan
| Stefan a răspuns:

Papusoi, este rodul porumbului, stiuleti sau boabe.

Abh
| Abh a răspuns:

Un papus mai mare.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Porumb. E regionalism.

| JeSa a răspuns:

Porumb tongue din care se face faina de malaiwinking

| antonia09 a răspuns:

Papusoi este termenul folosit de regula la stiuletele de porumb.

| c0rn3l1uss a răspuns:

FĂINĂ DE PĂPUȘÓI s. v. făină de porumb, mălai.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

PĂPUȘÓI, (I, II 1) păpușoi, s. m., (II 2) păpușoaie, s. n. I. S. m. Augmentativ al lui păpușă (I). II. (Reg.) 1. S. m. Porumb. ♦ Rodul porumbului (știuleți sau boabe). 2. S. n. Loc plantat cu porumb; porumbiște. [Var.: (reg.) popușói s. m., s. n.] – Păpușă + suf. -oi.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de valeriu, 3 Feb 2004 | Greșeală de tipar

PĂPUȘÓI s. v. con, porumb, porumbiște, știulete.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

păpușói (păpușă mare, porumb) s. m., pl. păpușói
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

păpușói (porumbiște) s. n., pl. păpușoáie
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

PĂPUȘÓI1 m. reg. 1) Plantă erbacee cerealieră, cu tulpina înaltă și viguroasă, cu frunze lungi, cu flori grupate în inflorescențe spiciforme și cu fructe în formă de știuleți; porumb. 2) Știulete nedezghiocat al acestei plante; porumb. 3) la pl. Cantitate oarecare de grăunțe dezghiocate de pe știuleți; porumb. /păpușă + suf. ~oi
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar

PĂPUȘ//ÓI2 ~oáie n. reg. v. PĂPUȘOIȘTE. ♢ A o face pe mortul în ~oaie (sau a se face mort în ~) v. MORT. /păpușă + suf. ~oi
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar

păpușói1, păpușói, s. m. (reg.) 1. păpușă care reprezintă o figură masculină; păpușă mare. 2. bărbat fără personalitate, om de nimic. 3. porumb. 4. rodul porumbului (știuleți sau boabe). 5. plantă erbacee ornamentală cu frunze mari, verzui sau purpurii și cu flori mari, roșii, galbene sau pestrițe; belșiță. 6. plantă denumită și lușcă albă. 7. plantă erbacee din familia leguminoaselor, cu flori mici alburii sau trandafirii; papanaș.
Sursa: DAR | Trimisă de blaurb, 31 Aug 2006 | Greșeală de tipar

păpușói2, păpușoáie, s. n. (reg.) 1. loc plantat cu porumb; porumbiște. 2. sperietoare de păsări; momâie. 3. (art.) numele unui dans popular executat de fete și băieți.
Sursa: DAR | Trimisă de blaurb, 31 Aug 2006 | Greșeală de tipar

| Aliyaa a răspuns:

Papusoi inseamna porumb insa cuvantul se ma foloseste la tara sau in unele opere literale!hee hee
bye, sweetgirlwinking:d

Răspuns utilizator avertizat
| Abcfunny a răspuns:

Porumb

| Iustina17 a răspuns:

Porumb

| nolimits a răspuns:

Porumb, cucuruz, malai (malai e de fapt faina)

| broscutsaaa a răspuns:

Este regionalism... in unele parti ale tarii se zice papusoi la porumb.
Dar se poate folosi si ca augmentativ... papusa=papusoi. laughing

| Teooo a răspuns:

Este un regionalism folosit mai ales in Moldova si inseamna porumb.

| uzzi92 a răspuns:

Varianta moldoveneasca pentru porumb...

| ❤°º•★DeNy★•º° ❤ a răspuns:

Inseamna porumb... dar este forma populara, moldoveneasca

| redsummer a răspuns:

Papusoi-omonim
1.cucuruz,porumb
2.papusa de lemn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Papusa de gen masculinhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un stiulete in panus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porumb, se foloseste in partea Moldovei si R. Moldovawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porumblaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porumb
cerale...

| Tzutzy_4319 a răspuns:

Porumb