| Gellyfish a întrebat:

Ce inseamna termenul"La Caterinca"? Funda pentru cea mai buna explicatie big grin

Răspuns Câştigător
| Barmaleus a răspuns:

Uite aici, cu tot cu exemplu:

http://www.123urban.ro/showTerm.htm?term=caterinca

7 răspunsuri:
| KiddFaraSentimente a răspuns:

Adica la misto. laughing

| SamSon a răspuns:

Cuvantul la caterinca poate avea mai multe intelesuri, dar nu cred ca el exista in DEX (Dictionarul Explicativ al Lb.Romane) el poate sa insemne LA MISTO sau cand zici de exemplu, dai ma la caterinca, adica asa...la soarta, la nimereala...etc.

| Ramona1 a răspuns:

In primul rand este o expresie, nu un termen.Eu vad chiar doi, nu unul.

| UbexFlo a răspuns:

La mistowinking

| Geotr a răspuns:

La misto
nu e pe bune

| SummerR a răspuns:

Atunci cand te plictisesti si faci misto de tot ce vezi si ce zic ceilalti. Atunci faci caterinca.

| αиdяαdα a răspuns:

La caterincă = La mişto. Adică faci ceva aşa doar de plictiseală / de distracţie. Sau când spui ceva la caterincă. o spui să jigneşti sau să te amuzi de persoana repspectivă. În general. la caterincă e atunci când ai chef să te distrezi făcând mişto de situaţii sau persoane! Zic eu.