| aNnOnNyyMoUs a întrebat:

Ce inseamna Ziua-Z ca am vazut reclama la Ultimii Eroi pe National Geographic la sau ma rog pe Discovery numai stiu unde am vazut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ziua-Z

5 răspunsuri:
| FreeLife a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ziua-Z
a durat exact 5 secunde...
Pc-ul meu e mai lenes uneori... ce era asa greu sa cauti pe google?

| georgedanielc a răspuns:

Se refera la o zi hotarita din timp. exemplu luni ne vom intilni ...deci data de luni este ziuaZ

| Armatistul82 a răspuns:

Iti explic eu, ziua z sau d-day a fost un contraatac din partea englezilor in plaja din normandia in franta, au fost atacate 4 plaje, cele mai importante omaha si utah(ereau greu de cucerit) si alte 2 juno si sword, a fost o victore, deoarece nemti ereau superati numeric cu mult happy merita sa te uiti la documental

| VXX a răspuns:

Ziua-Z este un termen folosit în limbajul militar (occidental) pentru a desemna ziua de declanșare a unei operațiuni ofensive.