| anonim_4396 a întrebat:

Ce limba nordica este mai usoara? daneza,suedeza,finlandeza, norvegiana sau islandeza?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu poţi compara cu finlandeza pe nici una dintre celelalte. Finlandeza e o limbă uralică (fino-ugrică) înrudită în Europa doar cu maghiara şi estoniana. Restul sunt limbi germanice, ca germana şi engleza.

Evident, cea mai grea e finlandeza. Vine dintr-o familie "urâtă".

Nu pot să ţi-o dau pe cea mai uşoară pentru că toate(cu mici excepţii în special la islandeză) sunt foarte asemănătoare între ele. Sfatul meu e să te apuci de germană mai întâi. Te va ajuta. Şi engleza e utilă pentru sintaxă, dar mai ales nemţeasca.

2 răspunsuri:
| PaulNeagu a răspuns:

Toate sunt grele, nu se poate alege un dintre ele. Daca studiezi una aceea este cea mai usoara.

| Väinämöinen a răspuns:

LOL, nicio limba nu este usoara. Trebuie sa ai ca reper limba ta materna. Un englez va invata mai repede suedeza decat un roman. La fel si un estonian va invata finlandeza muult mai repede ca un maghiar de exemplu.