| SacuiuRobert926 a întrebat:

Ce mi-ati recomanda sa investesc o zi din astea doua?
Sa ma plimb pana la mall(ca miscarea tinereste).
Sa stau acasa toata ziua?
Stiti de ce intreb pentru ca azi o sa luam vacanta surpriza datorita coronavirusului si sa nu iau.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Plimba-te prin parc, NU pe la mall, ca risti sa iei orice virus, nu doar corona.
Ia-ti bicicleta la alergat, ca-i mult mai sanatoasa din toate punctele de vedere.
Se recoamnda TUTUTOR in lume, la ora asta, sa se evite: mallurile, cinema, restaurantele si locurile aglomerate.
la mal se fac cumpaarturi numai cand este necesar si daca se poate la ore cand nu este aglomerat (dimineata devreme sau seara).

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la aer curat, la plimbare in parc sau locuri asemanatoare!
Corpul tau facand contact cu aerul inca racoros "invata" sa fie mai rezistent impotriva virusilor, imunitatea va creste.
Daca mai mananci intre timp un mar - doua zilnic, sau orice alte fructe care contin vitamina C, atunci imunitatea ta va fi si mai buna.
Evident, se recomanda sa nu umblii in locuri aglomerate, unde cineva poate stranuta peste tine sau poti prinde ceva (maner) prins de vreo persoana infectata etc.
Cand stai totusi acasa, poti citi carti interesante, care sa-ti miste fantezia: exista foarte multe carti de actiune, de detectivi, carti introductive in aproape toate domeniile de meserii etc. Tu trebuie doar sa cauti prin rafturile de carti din casa, din familie sau de la vecinii /cunostintele unde nu sunt bolnavi (de gripa sau coronavirus).
Vei avea ocazia de a-ti "mangaia" fantezia intr-un mod deosebit, ceea ce iti poate pune inceputul carierei tale pe viata!winking

| RoCkKiD a răspuns:

Au inchis un loc de adunare publica ca sa te duci in altul. Inteleg ca scolile din Romania nu scot genii dar totusi...

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu cred ca e asa aglomerat la mall incat sa iti scuipe cineva in fata ca sa iei virusul, poti sa mergi in mall si stai cat mai departe de oameni si incearca sa nu atingi nimic.
Poti iesi si in parc, ar fi o varianta mai buna.

| WhiteLife a răspuns:

Daca tot au fost închise școlile ca măsură de prevenție, ai și tu putina grija și evită spatiile publice. Mergi la plimbare, dar nu în locuri aglomerate. Daca stai in casă nu uita sa aerisești regulat si sa te hidratezi.

| Digikey a răspuns:

Mai bine faci rost de o carte de limba romana pentru clasa a3-a si o rasfoiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in parc acum, e mult mai bine decât să umblu hai hui in oraș. Ce-i drept ca e un vânt rece, dar na, e ok.

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Ar fi recomandat sa eviti locurile publice, tocmai de aceea ai primit vacanta.