| J7anine a întrebat:

Ce parere aveti de muzica fado? ce cantareti ai genului va plac?

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Imi place mult muzica portugheza. Inca de cand eram mica imi placea Amalia Rodriguez. Fado este o muzica trista si dulce ale carei triluri iti infioara inima si care se preteaza bine limbii portugheze. Cantaretele de fado trebuie sa aiba si voce foarte buna sa poata trece de la tonuri foarte joase la cele foarte inalte. As vrea sa-ti trimit cateva dintre cantecele mele preferate din acest gen
http://www.trilulilu.ro/GIRI/b8d5abea0b03c0
http://www.youtube.com/watch?v=89JbzIhIwlE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=BTFujFbRTRA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4V8dCGcPc3I&feature=related
Poate avem gusturi comune.

mariana
| mariana a răspuns:

Ti-au fost indicate doua cantarete de renume, dar cred ca cea mai mare cantareata de fado, dupa parerea mea este: Marea doamna a muzicii portugheze Amalia Rodrigues, pe care ai putea s-o asculti, ore intregi, fara sa te plictisesti. Felicitari pentru tine ca ai pus o asemenea tema in dezbatere si multe multumiri lui rroxi 43, care ne-a dat posibilitatea sa ascultam o serie de melodii ale A.Rodrigues, care mi-a inseninat duminica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mariza- e o portugheza care canta superb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai frumoasa muzica pentru mine; imi place Amalia Rodrigues, Mariza a carei voce seamana cu a Amaliei. Abia astept sa ajung in Lisboa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mentionate de voi sunt intr-adevar mari interprete dar eu as vrea sa o trec aici si pe Dulce Pontes, incercati sa o ascultati si nu o sa v-a para rau happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

J7anine, iti recomand o cantareata splendida - Carmo Rebelo de Andrade (Carminho) si un material pe youtube: casa de fados

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mariza, geniala si minunata voce!

| m1ha1 a răspuns:

Fado este o muzică puternic accentuată de ondulaţii vocalem, de sunete profunde, aşa cum este de altfel alcătuită chiar limba portugheză.

Amalia Rodrigues