| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre despre semnificatia >martisorului?:

Răspuns Câştigător
| Alynalyna11 a răspuns:

In vechime, pe data de 1 martie, martisorul se daruia inainte de rasaritul soarelui, copiilor si tinerilor - fete si baieti deopotriva.

Snurul de martisor, alcatuit din doua fire de lana rasucite, colorate in alb si rosu, sau in alb si negru, reprezinta unitatea contrariilor: vara-iarna, caldura-frig, fertilitate-sterilitate, lumina-intuneric.

Snurul era fie legat la mana, fie purtat in piept. El se purta de la 1 martie pana cand
continuare

3 răspunsuri:
| mihaelaScumpaA a răspuns:

Martisorul este un simbol al primaverii.semnificatia acestul simbol ne ofera sannsa de primi sau de a darui un un mic cadou cedlor apropiati care inseamna enorm de mult petru ceiil primesc sau daruiesc. pe 1 martie se fac schimb de martisoare de tot felul cu multe simboluri care poarta noroc!

| LostInHell55 a răspuns:

Buna.Eu cred ca este un lucru foarte frumos cu semnificatia martisorului.E bine sa ne reamintim cand revine primavara in vietile nostre.Caci se spune ca primvara este cea mai frumosa anotimp.DEoarece atunci toata natura revine la viata.happy Si e bine sa ne reamintim chestia asta cu o zi dedicata martisorului.Pentru ca am auzit o vorba din batranii caci de 1 martie este dedicata primaverii.happy Fundita? Te loog.puppy dog eyes

| Anonimaxxl12 a răspuns:

Marisorul semnifica:Culoarea rosu semnifica dragostea pentru tot ce e frumos.Albul semnifica:sanatatea, puritatea omului, ghiocelul care revine primavara.De unde sa inventat martisorul de la Daicia, Dochia intr-o zi de 1 martie a gasit o para si a legat-o cu un fir alb si rosu de ata.Asta e legenda asa o stiu eu.