eileen
| eileen a întrebat:

Cei mai multi psihologi sustin ca un copil nu trebuie sa fie batut. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Bataia este forma prin care noi, parintii, ne exprimam incapacitatea de a ne impune punctul de vedere. Educatia unui copil inseamna foarte multa stapanire de sine, perfectionarea metodelelor, o cautare continua de solutii eficiente. Din pacate, multi dintre noi nu reusesc sa acorde copilului suficient timp, iar atunci metoda cea mai la indemana ramane corectia fizica.

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt mare sustinatoare a interzicerii bataii.

Anna
| Anna a răspuns:

Unii isi bat copiii atunci cand sunt nervosi, insa aceasta este o motivatie gresita.Scopul bataii este acela de a produce in copil vointa de a se purta frumos data viitoare cand este ispitit sa se mai poarte urat.Copilul trebuie sa-si dea seama ca aceasta implica ceva mai mult decat teama de a fi pedepsit fizic, datorita unei purtari gresite. Din principiu, nu sunt de-acord cu bataia decat in situatii extreme cand nu ai alternative si solutii.Cu siguranta exista si alte metode de a pedepsi copilul.Personal,am fost pedepsita si prin bataie, dar pe moment ii uram pe parinti pentru asta, dar mi-a prins bine.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu sunt contra bataii. Cei care isi bat copii ar trebui sa fie aspru pedepsiti.Nu sunt de acord cu bataia, nu este o metoda eficienta si nu trebuie folosita niciodata!

mlm
| mlm a răspuns:

Acesta este adevarul, copilului trebuie sa-i explici si sa inteleaga din vorba buna, cu bataia nu intelege nimic, eventual se poate obisnui cu aceasta si nu rezolvi nimic.Incerc sa stai de vb cu el si sa-i explici cum sta treaba si ce repercursiuni va avea mai departe asupra sa, apoi cu siguranta va intelege, dar conteaza si modul cum vb cu el, daca ai spui rastit sau tipi la el cu siguranta nu va fi incantat de ideea care o sa i-o zici tu, cel mai bine este sa vb calm si sa incerci sa-l faci sa inteleaga cei bine si ce este rau.

| fabiola a răspuns:

Daca esti implicat in educatia copilului zi de zi iti vine destul de usor sa nu recurgi la palmite ci sa-l faci sa inteleaga ce si unde a gresit. Daca de copil se mai ocupa si bunicii atunci autoritatea parintelui scade si in cazuri extreme o palmita prinde bine mai tarziu.Eu personal, ocupandu-ma de copil era suficient sa-i spun ca nu mai vb cu el pentru ca m-a suparat iar acesta suferea atat de mult incat nu rezista supararea noastra mai mult de 10 min. Dupa o sarutate, uitam totul... dar el usor invata ce e bine si ce e rau!

| selef a răspuns:

Educatia trebuie facuta cu cureaua eventual cu parul, altfel nu are efect.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu sunt de acord cu bataia... eu am crescut fara bataie, parintii mei m-au crescut fara sa ma loveasca vreodata... cu toate ca uneori o meritam din plin, insa eu zic ca pedeapsa doare mai tare decat o bataie, o bataie il uiti in cateva ore si gata insa o pedeapsa poate dura zile intregi, eu cand eram rea eram pedepsita, numai aveam voie la TV sau nu puteam merge la bunici (unde erau prietenii mei) etc, mi-a fost de-a juns sa numai fac ceea ce nu trebuia... aceasta metoda o aplic si cu fetita mea... si are roade deja la varsta asta frageda... atunci dupa ce sa o bat? e mai bine asa...

| Criiss16 a răspuns:

Uite.Iti dau un exempu:aici, in spania nu aveam voie sa-si bata copilul. Daca cineva vedea ca-ti bati copilul, suna la protectia copilului si, ti-l putea lua sau iti dadea o amenda.Copii de aici sunt needucati.Injura(pana si copii de 4, 5 ani), scuipa, sunt nesimtiti.etc.Acum cv timp s-a spus la TV la spanioli ca au facut ff rau ca ziceau ca nu au voie sa fie batuti copii de loc. Spuneau ca nici batut nu e bin, dar o palma, doua peste fundulet nu strica!

| Princessee a răspuns:

Categoric ca nu trebuie batut. II poti face educatia si altfel, prin pedepse, potrivite varstei copilului.

| DeeeaA a răspuns:

Eu zic ca nu e bine deoarece copilul poate ramune cu o trauma ceva.../e mai bine sa le explici cu frumosu ...eu asa cred ca trebuie sa se procedeze

| marria a răspuns:

Cum sa bati un copil? Te va asculta apoi de frica dar ce respect va mai avea fata de tine in sufletelul lui... uneori vorbele dor mai tare decat o palma data dupa ceafa.

| irynna a răspuns:

Ca au dreptate, un copil nu trebuie sa fie batut

| cisse a răspuns:

Pot sa zic ca nici eu nu sunt de acord cu proverbul "Bataia ii rupta din rai"...insa ca parinte te gandesti la viitorul copilului tau si la viitorul tau alaturi de copil. parerea mea este uneori isi are locul ei in educatia copilului.insa nu maltratat.in momentul in care nu pricepe. tine cont de acea "bataie" atunci cand face ceva nepotrivit.in momentul cand stie ce este bine si ce nu este bine sa faca.stie de frica.acelei batai.

| SimpleSergio a răspuns:

Hahaha. unii au ramas comunisti .eu personal nu am fost batut.prea des happy in comparatie cu fratele meu laughing)il compatimesc...in ceea ce priveste bataia...depinde cat de intens luam in considerare acest termen happy... o bataie usoara e necesare...insa trebuie avut grija...sa nu fie ranit... fara a i se provoca rani ...care pot avea efect mai mult timp...chiar ani. Bataia este metoda veche de educare. .eu mizez mai mult pe rascumparare happy...sau cand sunt frati...pe competitie happy... dar depinde la ce ne referimwinking... oricum e un aspect care merita luat in considerare atunci cand vine vorba de cresterea unui copil happy...pedeapsa cred ca e mai eficienta happy.trebuie pedepsit. dar nu tot timpul...si imediat cum a facut ceva rau... poc pedeapsa straight face conteaza si varsta ...la 5 ani nu prea poti sa-l faci sa inteleaga happy cand e mai mare...se pune accent mai mult pe comunicare happy...all in all putina bataie nu strica.insa exista si alte alternative mai placute big grin evidentiate mai sus. Va doresc o zi buna!

| mIsTeR a răspuns:

Da au f mare dreptate dreptate dar cred ca o palma din cand in cand nu strik si nu cred ca aia se numeste bataiebig grin

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Normal. le dau dreptate.;]

| ostea a răspuns:

Ceea ce semanam, aia culegem!

De ce trebuie ca un copil sa ii fie teama de proprii parinti? La un moment dat cand copilul creste normal ca se departeaza si mai tare de parinti si sufera in el.

Trebuie sa fim CONSTIENTI de ceea ce facem, ceea ce gandim pentru ca intotdeauna sufera cel nevinovat si este pacat...

| TPI a răspuns:

Cred ca au dreptate, nu vad nimic bun in batai. Daca stii sa il educi cum trebuie, evitand bataia, nu vad de ce ai avea probleme, cum am vazut la SuperNanny big grin urlete, scandaluri, obiecte de mare valoare distruse, palme, pumni "oferite" parintilor..copilul n-avea nici o vina ca ai lui l-au crescut asa, l-au cocolosit, l-au lasat sa faca ce vrea iar acum chestiile astea cauzeaza probleme. Mi se pare absurda si ideea de a lovi un copil care plange in incercarea de a-l face sa taca... EL plange si tu jap 3 palme "taci din gura!" normal ca plange mai tare...

| gemeni6226 a răspuns:

In unele tari se aresteaza parintii daca isi bat copilul.Nu sunt de acord cu bataia desi o data am batut si eu pe fiecare dintre copii mei cand au fost mici.Dar repet o singura data s-a intimplat altul niciodata.Pe baiatul meu cand s-a trintit de pamint la vreo 4-5 ani iar pe fata mea cand a fugit de acasa si nu a zis nimic si ea mica la vreo 3-4 ani.Altul nu a mai fost necesar niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au dreptate...copilul trebuie sa il inveti, sa ii explici nu sa ii bagi in cap cu forta...ca asa nu o sa stie nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca nu am fost batut, uite ce derbedeu am ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fie batut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oana L. S si cum erai batuta cu palma la fundulet? sa stii ca multor fete le place:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impotriva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de copil

| ValiTCM a răspuns:

Uite parerea mea! Si chiar o sustin cu tarie

http://www.jurnaluluneimame.ro/articol/210/Copilul-meu-este-agresiv/

| tinichea a răspuns:

Bataia este rupta din rai? Sau din iad? Aici este dilema.

| DeniSa_9048 a răspuns:

Parerea mea este ca un copil nu trebuie batut ci trebuie ajutat pentru a intelege cat mai multe lucruri pe care copiii la un moment dat le pun parintilor, iar acestia, enervanduse de intrebarea adresata devin uneori violenti.Parerea mea personala este ca un copil nu trebuie batut!

| miley_9142 a răspuns:

Copilul trebuie invatat, sa inteleaga din cuvint, nu batut!