| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă ai becul aprins și fulgera in el? Se poate?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Exprima-te coerent.
Fulger in bec sau fulgerul de afara atinge becul?
Pentru a doua, desi improbabil, sansele sunt reale sa arzi panoul cu sigurante, eventual sigurantele de la cel mai apropiat transformator.

| nicu991 a răspuns:

Este cam imposibil să fulgere fix in bec. Dacă se întâmplă să-ti fulgere casa, becul este ultima ta grijă.

| shu7e a răspuns:

Hahahahaha.

La o scala foarte mica... se aprinde

| LilWatamaloon a răspuns:

Atunci cand becul este aprins si devine din ce in ce mai luminos, este vorba de o suprasarcina, adica primeste mai mult curent decat trebuie, in cazul in care devine brusc luminos, exista riscul sa apara scurtcircuit si sa explodeze, iar firul de metal din interior sa se rupa.