| Biutz a întrebat:

Ce semnifica numele Bianca?

Răspuns Câştigător
| Tailynne a răspuns:

Buna!
Numele de fata Bianca este de origine italiana si are semnificatia de – alb, puritate, claritate, stralucire. Numele Bianca este un imprumut pe cale culta din italiana, unde numele are semnificatie clara, intrucit corespunde adj. bianco – alb.

Numele de culori, in special alb si negru sunt foarte frecvente si vechi in onomastica multor popoare, functia lor initiala fiind aceea de supranume sau porecla, atribuita ca o aluzie la culoarea pielii sau a parului.

Raspandirea numelui in epoca moderna a fost favorizata probabil si de literatura. Numele Bianca este cunoscut la noi din lirica eminesciana, Blanche din Aventurile ultimului Abencerage, romanul lui Chateaubriand, drama lui V. Hugo Regele petrece.

Numele de fata Bianca are semnificatia de "dragoste fata de aproapele tau".

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, http://www.info-portal.ro/articol/semnificatia-numelui/1082/1/0/
Pa, pa.

| misterioaѕa a răspuns:

Origine: Italian

Semnificatia numelui Bianca: Prenume feminin modern, destul de frecvent in zile noastre, Bianca este imprumuat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb
http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Bianca.php

| 愛日本 a răspuns:

♥♥♥Bianca♥♥♥

Origine:☺ Italian☻

•Semnificatia numelui Bianca: Prenume feminin modern, destul de frecvent in zile noastre, Bianca este imprumuat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb•
Numele de culori, in special alb si negru sunt foarte frecvente si vechi in onomastica multor popoare, functia lor initiala fiind aceea de supranume sau porecla, atribuita ca o aluzie la culoarea pielii sau a parului.
- provine din cuvantul "blanc" (din franceza veche), ce inseamna "alb"

| Tavy100 a răspuns:

Bianca - provine din cuvantul "blanc" (din franceza), ce inseamna "alb"
Dupa parerea mea, alb exprima puritate deci e un nume cu o semnificatie frumoasa

| mabo a răspuns:

Alb.funda plz?

| Stylee a răspuns:

Nu ma numesc asa dar poate te ajuta:
Bianca - provine din cuvantul "blanc" (din franceza veche), ce inseamna "alb"
Dupa parerea mea, alb exprima puritate deci e un nume cu o semnificatie frumoasa

| Aryadna a răspuns:

Http://semnificatia-numelui.visele.ro/cauta.php?nume=Bianca
Nume de origine italiana, inseama alb.

| dudae2 a răspuns:

Numele de fata Bianca este de origine italiana si are semnificatia de – alb, puritate, claritate, stralucire. Numele Bianca este un imprumut pe cale culta din italiana, unde numele are semnificatie clara, intrucit corespunde adj. bianco – alb. Apropo, foarte frumos numele. Funda? big grin