| wizopo2 a întrebat:

Ce semnifica steagul Angliei? (sau al Regatului Unit)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drapelul Angliei este de fapt Crucea Sfântului Gheorghe pe un dreptunghi alb. Crucea orizontală de culoare rosie a apărut ca o emblemă a Angliei în timpul Evului Mediu si al cruciadelor, fiind una dintre cele mai vechi reprezentări cunoscute ale tării. A devenit drapel national în secolul al 16-lea.

1 răspuns:
| andreeebob a răspuns:

Drapelul Angliei este Crucea lui St George (heraldică blazon : Argent, o cruce secventa). The red cross appeared as an emblem of England in the Middle Ages, specifically during the Crusades (although the original symbol used to represent English crusaders was a white cross on a red background) and is one of the earliest known emblems representing England. [ 2 ] It also represents the official arms of the Most Noble Order of the Garter, and it achieved status as the national flag of England during the sixteenth century. [ 1 ] Crucea Roşie a apărut ca o emblemă a Angliei în Evul Mediu, în special în timpul cruciadelor (deşi simbol original utilizat pentru a reprezenta engleză cruciatii a fost o cruce albă pe fond roşu) şi este una din cele mai vechi cunoscute embleme reprezentând Anglia. [2 ] Aceasta reprezintă, de asemenea, braţele oficiale ale Ordinului cel mai nobil al Jartierei, şi a realizat ca statutul de drapelul naţional al Angliei în timpul secolului al XVI-lea. [1]

Saint George became the patron saint of England in the thirteenth century, and the legend of Saint George slaying a dragon dates from the twelfth century. Sfântul Gheorghe a devenit patronul spiritual al Angliei în secolul al treisprezecelea, şi legenda Sfântului Gheorghe omorând un balaur dateaza din secolul al doisprezecelea.