| Iliuta9764444 a întrebat:

Ce trebuie să conțină în rucsacul de munte?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Inspiră-te de aici:

https://www.urbanbag.ro/......-la-carte/

https://trendmall.ro/......usita.html

... și să nu mergi singură. :)

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Continutul rucsacului de munte trebuie sa fie conform zilelor petrecute pe munte si anotimpului. In cazul unei drumetii de o zi, el ar trebui sa contina: apa (indeajuns de multa incat sa iti ajunga si sa nu fie nevoie sa cauti vreun izvor), mancare (nu sandvisuri ci batoane din cereale, banane, mere, seminte, nuci, alune etc. ), trusa de prim ajutor, o frontala, folie de supravietuire, baterie externa, harta, busola, pelerina de ploaie, sosete si tricou de schimb, fluier (pentru a face zgomot din cand in cand daca mergi in zone mai salbatice).
Daca mergi cateva zile pe munte, lucrurile de schimba, si rucsacul de asemenea, adica ai nevoie de unul mult mai incapator pentru a adauga haine de schimb, saltea pentru dormit, cort, mai multa mancare, un primus ca sa poti sa gatesti, mai multa apa (dar nu uita sa localizezi si izvoarele de pe traseu pentru a putea alimenta daca se golesc sticlele cu apa), aculumatori de rezerva pentru frontala. Pe langa lucrurile mentionate, iti mai poti lua bete de tracking, care te pot ajuta foarte mult in zonele dificile de pe traseu.

| Strwberrs a răspuns:

1. O sticla de apa
2. O haina mai groasa
3. Un baton sau mai multe de cereale fitness sanatos/oase.
4. O lanterna
5. O busola
6. Telefonul
7. O harta cu locul in care trebuie sa mergi
8. O trusa de ajutor
9. Cort
10. +restul lucrurilor si bunurilor personale de care crezi ca ai nevoie.
Drumetie placuta! happy
Raspuns castigator? =)

| omar456321 a răspuns:

O intrebare importanta ar mai fi si "ce NU trebuia sa contina rucsacul de munte".
Cand am fost la hiking am supra-incarcat rucsacul si m-a durut spatele vreo 3 zile. Deci ai grija sa nu pui prea multe chestii care nu sunt necesare.

| bjdjj a răspuns:

Depinde de unde mergi, de anotimp, cat stai si unde te cazezi
in principiu haine potrivite vremii (tine cont ca la munte este mai frig) in rest ia doar lucruri esentiale, nu iti ingreuna ghizdanul. când urci pe munte conteaza fiecare gram. nu uita de sosete multe si incaltari potrivite adica BOCANCI