| BuLLetBtwin a întrebat:

Cine a citit cartea skulduggery pleasant zicecimi si mie cum e?

Răspuns Câştigător
| AlinaOneDirection a răspuns:

Trei lucruri mi-au plăcut la SKULDUGGERY PLEASANT, de Derek Landy: misterul, suspansul şi acţiunea. Cartea îmbină mai multe stiluri literare: atât fantasticul, stilul poliţist cât şi aventura.

Şi să nu uit de copertă: foarte frumoasă! Îmi place mai mult decât cea din străinătate.

Încă de la început povestea este captivantă, introducându-ne în cazul misterios al morţii scriitorului Gordon Edgley.

Pe parcurs, latura fantastică a cărţii se dezvoltă din ce în ce mai mult, astfel încât până la sfârşit avem parte de magie, vampiri, mistere şi multe altele. Deşi la început nu am anticipat complexitatea cărţii, autorul Derek Landy a reuşit să creeze nişte situaţii destul de complicate şi nişte întorsături de situaţie neaşteptate.

În Skulduggery Pleasant nu îţi dai seama atât de uşor cine sunt băieţii buni. Sunt ciudaţi şi nu prea se aseamănă cu eroii obişnuiţi. Ce ziceţi de un detectiv-schelet care înfruntă forţele răului?

Personajul principal, Stephanie Edgley, de 12 ani, primeşte o moştenire enormă, în urma morţii unchiului ei, scriitor de cărţi fantastice şi de groază.

Aflându-se în casa răposatului, fetiţa este atacată de un individ necunoscut şi salvată de la moarte de Skulduggery Pleasant, un fost prieten al unchiului ei.

Ei bine, începutul nu sună a carte fantasy, ci a roman poliţist. Staţi să vedeţi ce urmează…

Skulduggery Pleasant îşi dă jos ochelarii de soare, pălăria, eşarfa şi peruca, lăsându-şi la iveală minunatul…CRANIU (de aici încep ciudăţeniile). Stephanie este şocată să îşi dea seama că are de a face cu un detectiv-schelet în toată puterea cuvântului. Deşi pentru ea este ceva nemaivăzut, Skulduggery s-a obişnuit de mult cu noul său aspect.

După ce Stephanie este lămurită cine sunt duşmani şi ce vor de la ea, acţiunea propriu-zisă a cărţii începe. Skulduggery, despre care aflăm că este un magician, şi Stephanie, noua lui prietenă, pornesc în căutarea Sceptrului Anticilor.

Dar nu sunt numai ei în căutarea acestui sceptru, ci şi Nefarian Serpine, duşmanul lor principal.

Cine va reuşi să pună mâna pe Sceptrul Anticilor, un instrument atât de puternic încât îi poate aduce înapoi pe pământ pe Cei Fără Chip, neîndurătorii zei din trecut?

Nu am fost dezamăgit de Skulduggery Pleasant: este o aventură plină de suspans, o carte pe care nu o vei lăsa din mână! Iar aventura nu s-a terminat: urmează să apară Skulduggery Pleasant: Playing With Fire, Skulduggery Pleasant: The Faceless Ones şi Skulduggery Pleasant: Dark Days.

Drepturile cinematografice au fost deja cumpărate de Warner Bros, iar un film este aşteptat să apară în 2010.

4 răspunsuri:
| AlinaOneDirection a răspuns:

Mshappy de fundita

| Rizer a răspuns:

Bunica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit-o e naspa serios cu printese

| bibi_3258 a răspuns:

Este o catre super misto. iti zic nu o sa te opresti din citit