| 123Julia a întrebat:

Cine imi poate da scenete de craciun? ne-a zis doamna sa ii dam.cls.II

1 răspuns:
| Crisztinutsa a răspuns:

2. Sceneta INVITATI SPECIALI DE CRACIUN-Sceneta aduce in fata publicului personajele biblice care au avut legatura cu evenimentul Nasterii lui Isus: stea, Maria si Iosif, animalele din staul, pastorii, ingerii, magii, Irod, carturarii. Este ideala pentru serbari de Craciun in biserici, scoli, evanghelizari. Fiind in versuri, este usor de invatat de catre copii/ persoane de diverse varste. vezi fragmente

3. NOU! Sceneta GRABA DE CRACIUN- o jurnalista vrea sa faca un reportaj despre semnificatia Craciunului. Cei intrebati sunt toti persoane grabite si explicatiile lor tin de mancare, curatenie, brad, distractie. Reportajul pare un dezastru pana cand sosesc cei 3 pastori biblici. Sceneta este in versuri si poate fi folosita in biserica, la serbari dar si la evanghelizari. vezi fragmente

4.Nou! Piesa PRIETENII MICI AI LUI ISUS- fictiune pe tema Craciunului pentru spectacole sau serbari de copii. Animalele padurii au auzit ca doua dintre ele vor fi alese in garda unui Mare Print. Ocupate cu pregatirile (sa fie cele mai puternice, cele mai aratoase) ele nu sunt interesate sa mearga sa incalzeasca un prunc nascut intr-o iesle. Doar un bou si un magar raspund chemarii. vezi fragmente