| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate traduce acest text, dar nu de pe translate.
Castelul Hunedoarei, numit și Castelul Corvinilor, al Corvineștilor sau al Huniazilor, este cetatea medievală a Hunedoarei, unul din cele mai importante monumente de arhitectură gotică din România. A fost ridicat în secolul al XV-lea de Ioan de Hunedoara pe locul unei vechi întărituri, pe o stâncă la picioarele căreia curge pârâul Zlaști. Este o construcție impunătoare, prevăzută cu turnuri, bastioane și un donjon. Acoperișurile edificiului înalte și acoperite cu țiglă policromă. Castelul a fost restaurat și transformat în muzeu. Cetatea a fost una dintre cele mai mari și vestite proprietăți ale lui Ioan de Hunedoara. Construcția a cunoscut în timpul acestuia însemnate transformări, servind atât drept punct strategic întărit, cât și drept reședință feudală. Cu trecerea anilor, diverșii stăpâni ai castelului i-au modificat înfățișarea, îmbogățindu-l cu turnuri, săli și camere de onoare. Deși este aflat încă în renovare (în septembrie 2010), castelul atrage zeci de mii de turiști anual, având 71.000 de vizitatori în prima jumătate din 2010. Asta-i textu, am mare nevoie, dau o funda mareeeeee!

9 răspunsuri:
| Ally99 a răspuns:

Hunedoara Castle, called Corvin Castle, the Corvin or Hunyadi, the medieval fortress of Hunedoara, one of the most important monuments of Gothic architecture in România.A was built in XV century by John of Hunedoara on the site of an old fortification on a rock at the feet of the brook flowing Zlaşti.It is an imposing building, equipped with towers, bastions and a dungeon. High building roofs and covered with polychrome tiles.The castle was restored and turned into a museum.The fortress was one of the largest and famous property of John Hunyadi.The construction was transformed during his known, serving both as a strategic point reinforced, and as feudal residence. Over the years, the masters of the castle changed its look, adding towers, halls and guest rooms.Although still under renovation (September 2010), the castle attracts thousands of tourists annually, with 71, 000 visitors in the first half of 2010.
Bafta! Fundita?

| AlAndalus a răspuns:

Limba in care trebuie tradus e facultativa? laughing

| AlAndalus a răspuns:

Imi pare rau! Engleza nu-i domeniul meu sad... daca vroiai traducerea in spaniola sau in franceza, cu multa placere te ajutam happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Engleza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta-i engleza la tine :OFataSerioasa? atunci e de rau ai ceva la caphappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si la franceza nevoie de ajutor, imi poti lasa id-ul tau in privat?

Răspuns utilizator avertizat
| Anna1230 a răspuns:

Pai in ce limba trebuie tradus?

| Ingrid27 a răspuns:

In ce limba?