| ZuZulache a întrebat:

Cine imi spune si mie rezumatul de la Mary Poppins de P. L Travers?
stiu ca nu trebuie sa intreb despre teme, dar am citit cartea cand eram mic si nu imi amintesc multe
Funda + vot

Răspuns Câştigător
| Diana_3561 a răspuns:

Mary Poppins, adusă de vântul dinspre răsărit ţinând într-o mână umbrela iar în cealaltă geanta din material de covor, aşa cum spuneau copiii, intră în casa unde Jane, Michael şi gemenii John şi Barbara o aşteptau cu nerăbdare. Noua bonă fiind mai severă cu Jane şi Michael, aceştia credeau că nu se vor distra, dar s-au înşelat deoarece zilele ce urmau să le petreacă cu Mary Poppins aveau să fie de vis. Purtaţi de imaginaţie, au păşit într-o lume magică unde puteau sta în aer pe un scaun servind ceaiul şi se distrau de vaca dansatoare şi de alte întâmplări.
Dar soseşte şi ziua când vântul dinspre apus îşi face simţită prezenţa, iar Mary Poppins pleacă fără să-şi ia rămas bun. Copiii o strigă pe geam cu disperare, dar glasul mamei îi face să se retragă în cameră, acolo unde Jane găseşte un cadou pentru ea.