| stefan1998_5137 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu exercitiul asta va rog. exercitiu suna cam asa:
"Realizati formulele chimice pentru : hidrura de fosfor, oxid de potasium, sulfura de bariu, oxid de fier, bromura de magneziu, iodura de potasiu, sulfura de carbon" dau fundita

2 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Sorry dar aici nu se fac teme. Deschide putin caietul si manualul de chimie si vei sti sa le faci si singur.

| techUranium a răspuns:

Hidrura de fosfor - PH3
oxid de potasiu - K2O
sulfură de bariu - BaS
oxid de fier - FeO, Fe2O3 sau Fe3O4
bromură de magneziu - MgBr2
iodură de potasiu - KI
sulfură de carbon - CS2

singurele la care nu sunt tocmai sigură sunt hidrura de fosfor şi iodura de potasiu. în rest sunt ok.