| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu explicarea titlului la Ioan Alexandru-Izvorul.Se pot si pareri personale.

Dau funda si vot!happy

Răspuns Câştigător
| marpey16 a răspuns:

Titlul poeziei Izvorul incearca sa cuprinda toate sentimentele exprimate in text. Autorul isi compara propriile trairi cu un izvor. Elementul, apa curgand fara incetare, ca o oaza de prospetime, aduce in mintea cititorului sntimentul de nou. Astfel, autorul exprima trecerea sa de la vechi la nou, pasind cu pasi grabiti spre nou, nemai uitandu-se in urma.
happy cam atat. sper ca intelegi ce vreau sa zic... happy