| Betty18 a întrebat:

Cine stie exact cum e corect folosit substantivul ciocolata la plural? doua ciocolati sau 2 ciocolate? explicati-mi.de exemplu la inghetata e corect doua inghetate, atunci e corect tot doua ciocolate? parca suna mai bine doua ciocolatiworried poate vi se pare o intrebare neimportanta, dar pentru mine estebig grin aa da si NU e vorba de vreo tema la limba romanalaughinglaughinglaughing

Răspuns Câştigător
| Prigatdevisine a răspuns:

Ciocolata-ciocolate :p
Inghetata-inghetate big grin
Asa e corect :p daca vrei sa verifici intri in DEX si scrii cuvantul, o sa-ti dea si forma de plural:p

13 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna pentru mine suna mai gramatical si mai corect o ciocolata 2 ciololati. O inghetata 2 inghetate.La inghetata este un plural deifinitiv.La ciocolata banuiesc ca este corect si o ciocolata 2 ciocolate, dar si 2 ciocolati. Dar sincer suna mai gramatical si mai corect ciocolati.Parerea mea.

| Anapoda a răspuns:

Hey...corect este doua ciocolate, sa stii ca am auzit si eu multe persoane care spun ciocolati. dar nu e coret deloc. o seara faina sa ai

| chemicalX a răspuns:

Conform DOOM 2005, este corect 2 ciocolate, nu este permis si nu suna 2 ciocolatii, ma rog poate vrei sa te referi la o culoare de exemplu fetele bronzate li se spune ciocolatiile astea laughing

funda te rog, neaparat. big grin

| sy46 a răspuns:

"ciocolate" este forma corecta

http://dexonline.ro/definitie/ciocolat%C4%83

| PandaGirl a răspuns:

Ciocolate este corect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua ciocolate e bine!
Iti spun sigurhappy

| BYBY a răspuns:

E normal:ciocolate.
ciocolati nu`ti suna tiganesc?laughing)

| ForbiddenLove a răspuns:

Doua ciocolate si doua inghetate :-D
nu stiu sa iti explic... pur si simplu asta ii pluralul la cuvintele astea laughing

| Betty18 explică:

Fundita pentru Bianca pentru ca a raspuns prima si mi-a zis si de DEX.Acum stiu cum sa vad cum e corect daca mai am vreo astfel de problemalaughingNu m-am gandit sa caut in DEX solutia la intrebarea mea.big grin

| Prigatdevisine a răspuns:

Multumesc pentru funda! :*:* love struck

| silvius1734 a răspuns:

Intreaba-l pe marean vanghelie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai corect e telecomande. l-). daaaa.laughing

| adytzaboss a răspuns:

Raspunsul corect este doua cicolate