| tpu12345678 a întrebat:

A sau ale?
De exemplu cum e corect ale lui sau a lui?
Sa imi explicati cand poate fi corecta prima forma sau a doua si in ce context sau contexte

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E în funcție de numărul și genul obiectelor posedate, de numărul și genul posesorului.
Articolul posesiv sau genitival „al, a, ai, ale" se folosește după posesor și înaintea obiectului posedat.
Iată exemple:
Cînd obiectul posedat este de genul masculin, numărul singular, se folosește AL ( indiferent de genul și numărul posesor)ului
Ex. Acest CAL este Al fermierului.
PANTOFUL acesta este AL unei doamne.
STADIONUL este AL BUCUREȘTENILOR.
Acest TATĂ este AL celor două FETE.
Cînd obiectul posedat este de genul feminin, numărul singular se folosește „A"
Exemple:
CASA este A proprietarului ei.
CARTEA este a ELEVEI.
PROPRIETATEA este a SURORILOR Ionescu.
SOCIETATEA este a FRAȚILOR Pătrașcu.
Cînd obiectul posedat este de genul masculin, la numărul plural, se va folosi AI. indiferent de numărul și genul posesorului
Exemple:
CAII sînt AI ȚĂRANULUI Moromete.
DOMNITORII sunt ai ȚĂRII.
PROȘTI, or fi ei, da - s AI PĂRINȚILOR lor.
Acești CĂLĂREȚI sunt AI HERGHELIILOR din Rădăuți și Mangalia.
Când obiectul posedat este de genul feminin, numărul plural, indiferent de numărul și genul posesorului, se folosește „ ALE".
Exemple.
CĂRȚILE sunt ALE ELEVULUI ( ELEVEI, ELEVILOR, ELEVELOR).
Trebuie să - ți intre în reflex acest „al, a, ai, ale".

| sierra1 a răspuns:

"cum e corect ale lui sau a lui."

ambele! depinde de context