| Skylar a întrebat:

"Dumnezeu m-a uitat. Ce e drept e ca sunt foarte multi oameni si nu poate tine pasul cu toti, eu fiind o persoana neimportanta mi se pare corect sa ma ignore si sa uite de mine, uitat de toti."
Sunteti de acord cu citatul?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Daca uita, vorbeste cu el sa ia lecitina. Oricum nu-ti pierde speranta.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu te iubeste.Cheama-L dintr-o inima sincera si curata, si iti va raspunde.El este peste tot.El cunoaste inima ta.Tu ai pret in ochii Lui.Chiar daca o mama isi va parasi copilul, cu nici un chip El nu te va parasi. Vorbeste cu El prin rugaciune si spune-i ca unui tata tot ce ai pe inima, si El iti va raspunde.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu, pentru ca toti sunt creatia lui Dumnezeu, nu e niciunul mai important sau mai putin important decat altul, in ochii lui Dumnezeu.

| wales a răspuns:

Dumnezeu nu uită! Din cauza slăbiciunilor noastre ajungem sa-L limitam pe Dumnezeu,tu crezi că Dumnezeu stă în loc de câțiva oameni? El conduce acest Univers cu dreptate si credincioşie, El este infinit, nu este limitat cum vrem noi să credem. Să vedem ce spune şi biblia:

'' Nu se vând oare cinci vrăbii cu doi bani? Totuși niciuna din ele nu este uitată înaintea lui Dumnezeu. Şi chiar perii din cap, toți vă sunt numărați. Deci să nu vă temeți: voi sunteți mai de preț decât multe vrăbii.'' Luca 12:6, 7.
Ce spune Psalmistul:

'' Îmi ridic ochii spre munți… De unde-mi va veni ajutorul? Ajutorul îmi vine de la Domnul, care a făcut cerurile și pământul. Da, El nu va îngădui să ți se clatine piciorul; Cel ce te păzește nu va dormita.'' Psalmul 121:1-3.
Toți oamenii au aceeași valoare în vata Lui Dumnezeu. El nu ignoră pe nimeni:

'' Căci Domnul, Dumnezeul vostru, este Dumnezeul dumnezeilor, Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic si înfricoșat, care nu caută la fata oamenilor si nu primește daruri;'' Deuteronom 10:17.
Sentimentul de singurătate,părăsit de Dumnezeu are o cauză,trebuie tratată cauza nu efectul, trebuie să descoperim ce anume ne desparte de Dumnezeu, care este cauza!:

'' ci nelegiuirile voastre pun un zid de despărțire între voi și Dumnezeul vostru; păcatele voastre vă ascund fața Lui şi-L împiedică să v-asculte!'' Isaia 59:2.

| danut a răspuns:

Biblia are cateva citate care contrazic aceasta afirmatie, Dumnezeu spune: "te-am sapat pe palmele mele", " Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã"
Sunt doua afirmatii care dovedesc din plin ca citatul este fals. Cum poate cineva sa te uite cand ti-a sapat numele in palme sau a dat pe singurul Lui Fiu sa MOARA pentru tine?

| danut a răspuns:

Draga " Ophiel explică: @danut nu e vorba de biblie si credinta! nu e de mirare ca iei totu adliteram."
Biblia ESTE Cuvantul, este cuvantul lui Dumnezeu, cand faci referire la Dumnezeu faci referire la Biblia care este ceea ce ne-a transmis EL. Daca faci referire la Buda sau stiu eu, Krishnu probabil ai dreptate fiindca unul este mort iar celalalt s-o fi transformat in Visnu pana la ora asta. Dar cand faci referire la Dumnezeu, cauti raspunsul in Biblie si nu pe site.

| danut a răspuns:

"Ophiel explică: @danut adica nu intelegi ce zic. "
Oare? Tu poti separa capul de corp si acestea sa traiasca? Unde este neantelegerea, crezi ca noi putem intelege ce tu nu ai explicat dar gandesti? Cand te referi la Dumnezeu, cand faci sau pui o afirmatie in dreptul Acestuia (intr-o tara crestina) te referi SI LA religie, Biblie, credinta. Cand preiei un citat (ca cel expus de tine) in mod indirect te faci partas la cele spuse in citat daca nu-l combati in mod direct. Ce ai afirmat tu iar eu n-am fost in acea zona a intelegeri celor expuse de tine?

| danut a răspuns:

" Ophiel explică: @danut daca taceai filozof ramaneai "
Cu vorbe de "duh" nu iesi din necunoastere, care si unde este "filozofia" la tine? Inainte sa abordati asemenea "probleme" inarmati-va cu cel putin 10-20 de ani in ale studiului si cunoasteri subiectului. Crede-ti ca odata iesititi din gaoace deveniti atotstiutori sau ca "trecand" de partea spectrului cu nume "elaborate" deveniti si parte integranta din el? Ce parere plina de "aere" si "umflata cu pompa" aveti despre propria persoana. Reveniti cu picioarele pe pamant caci sunteti cu 200 de ani in urma celor de acum 200 de ani.

| ramona30 a răspuns:

Omenirea l-a creat pe d-zeu, la fel fiecare om in parte. Daca imaginatia ta il poate crea va fi al tau si vei avea impresia ca cest prieten imaginar te ajuta.

| ania a răspuns:

Probabil citatul apartine unei persoane care a avut un tata absent sau care nu i-a acordat prea mare importanta si acum transfera ce a perceput din partea tatalui la adresa lui Dumnezeu.Atentia si dragostea lui Dumnezeu sunt infinite.Un infinit imprartit la 6 miliarde e tot infinit.

| Skylar explică:

@danut nu e vorba de biblie si credinta! nu e de mirare ca iei totu adliteram.

| Skylar explică:

@danut adica nu intelegi ce zic.

| Skylar explică:

@danut daca taceai filozof ramaneai

| Skylar explică:

@danut Ok ok ia-ti toata experienta aia a ta si du-te, esti offtopic si increzut.Du-te si citeste o biblie.Cya

| Romanian a răspuns:

Dumnezeu nu-si uita copii precum nici un tata nu-si uita copii.Cel ce a spus acest citat nu a fost educat pe plan religios in mod corespunzator. Iubirea Lui Dumnezeu e prezenta peste tot, mai putin in Iad.

| DarQueen a răspuns:

Se întâmplă ca, fiecare dintre noi, să ajungem, la un momentdat, să gândim așa, și să credem că Dumnezeu ne-au uitat sau ne ignoră, însă, nu ne gândim nici măcar o clipă dacă NOI, ne aducem aminte de El? Noi nu L-am uitat de multe ori? Nu L-am ignorat duminicile în care nu am mers la Sfânta Liturghie? Se cuvine ca noi să Îi dăm cinste și să ne rugăm, astfel încât să fim „băgați în seamă". Dumnezeu este în fiecare, depinde de suflet. Dacă Îl primim în noi, El va dăinui acolo pe veci. Dacă nu Îl acceptăm, nu vom simți niciodată afecțiunea pe care ar trebui să o simțim, nu vom avea parte de El în viața noastră, și în final, Porțile Raiului nu vor fi deschise.
Asta este viața, deci, decizia este a ta!

| TheLastOne a răspuns:

Nu, din punct de vedere Biblic Dumnezeu este omnipotent si omniprezent deci noi suntem un musuroi de furnici si el poate avea grija de toti. Dar parerea mea este ca trebuie sa vrezi in tine si ajutorul Lui va veni. Sfatul bisericii este sa te uiti spre cer si sa ceri ajutor. Lupta cu toata puterea si apoi cand ajungi la capatul ei cere-i si Domnului ajutorul. Unor oameni le e mai usor sa creada doar in Dumnezeu decat in ei. Si cred ca el le va rezolva toate problemele doar rugandu-se. Dar cada tu stai si cersesti pomana de la El, crezi ca vei da bine in ochii Lui. Nu, Dumnezeu nu uita pe nimeni, doar ca noi uitam de El.

| mentalica a răspuns:

Nu exista minuni. Dumnezeu, cel putin in conceptia mea, e cel mult un sprijin moral, dar nu unul practic. Daca ceri imposibilul, bineinteles ca nu vei primi niciun raspuns si, deceptionat(a), vei considera ca esti abandonat(a).

| Lluvia a răspuns:

Si eu gandeam asa zilele trecute, de fapt si in momentul respectiv am o stare asemanatoare. Cert e ca nu-mi pierd speranta. Cred ca intr-o zi va aparea curcubeul si pe 'strada mea'. Pana atunci, astept...

| Claudiu2011 a răspuns:

Dumnezeu nu uita pe nimeni. Poate tu l-ai uitat pe el.

| ovidius a răspuns:

Daca vrei TU ca Dumnezeu să te uite, atunci DA.
Şi, cu toate astea S-a răstignit pentru noi toţi, inclusiv pentru TINE.

| Kazimir a răspuns:

De ce am fi cand fiecare are propriul dumnezeu in minte? asta ar inseamna sa te uiti pe tine insuti nu sa fi uitat de catre o entitate despre care nu exista dovezi ca ar exista...

| Muhteşem a răspuns:

Desigur 100%

| diana_6879 a răspuns:

Nu sunt de acord ...esti foarte pesimista ...fii optimista DUMNEZEU nu uita de nimeni indiferent ce fel de persoana esti te rog ROAGA_TE la DUMNEZEU si vei reusii

| Catalinna a răspuns:

Nuuuu
Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel:d
Eu una, nu sunt e acord

| Danger a răspuns:

Nu deoarece Dumnezeu nu uita pe nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem spune decit ca am uitat noi sa deschidem usa si sa-l lasam sa intre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.in vrajitoarele din salem, un oarecare a strigat; Dumnezeu a murit.esti de acord cu ce a strigat el?

| Jean_2915 a răspuns:

Din experienta mea o Doamna s-a exprimat si mai interesnt, ea a spus: Dumnezeu a plecat in concediu, pentru ca el nu are interes de noi si de problemele noastre. Hai sa ne gindim la un exemplu sa vedem daca intr-adevar lucrurile stau asa: un tată înţelept şi iubitor al cărui fiu, deşi adult, locuieşte încă în casa părintească. Când însă fiul se răzvrăteşte şi se hotărăşte să plece de-acasă, tatăl nu se opune. Băiatul începe să ducă o viaţă nechibzuită şi ajunge în mare încurcătură. Este tatăl cauza problemelor lui? Bineînţeles că nu (Luca 15:11–13). În mod asemănător, Dumnezeu nu s-a opus când oamenii au ales un mod de viaţă nechibzuit, dar el nu este cauza problemelor care au urmat. Deci nu este corect să dăm vina pe Dumnezeu pentru toate necazurile cu care se confruntă omenirea. Sory, dar nu sunt de acord cu citatul tau desi e adevarat ca in viata avem astfel de momente cind putem gindi asa...

| roCSaNa_1422 a răspuns:

? pe bune nu esista asa ceva cum sa uite de o prs e total wrong!tongue