| iulianh a întrebat:

Cine stie reteta de la ciorba de vacuta ca la mare? (am mancat in venus, dar presupun ca pe tot litoralul din zona e la fel) FUNDA MARE!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Uite:
Ingrediente
250 g carne de vacuta
1 conopida mica
1 ceapa mica
2 morcovi mici
1 patrunjel mic
1 ardei verde mic
1 lingura otet
3 linguri bulion
sare
piper
tarhon
leustean
Mod de preparare
Puneti carnea de vacuta la fiert in aproximativ 2 litri de apa rece, timp in care taiati legumele.
Cand carnea este aproape fiarta puneti in oala ceapa taiata si morcovii dati pe razatoare si ardeiul taiat in feliute foarte subtiri.
Le mai lasati la fiert circa zece minute si adaugati apoi conopida si la scurt timp otetul si bulionul si patrunjelul taiat marunt.
La final adaugati leusteanul si tarhonul, gustati si daca este nevoie mai adaugati sare si piper.
Nu cred ca este ca la mare dar este asa de buna! O iubesc! Pofta buna!