| anonim_4396 a întrebat:

Copii! maine am de dus doua grupuri in parcul national Muntii Macinului si nu stiu care e relatia voastra cu natura.
Intrebarea: daca un animal de padure te ataca ce-i faci? cum te aperi, cum scapi de el, cum te manifesti cand iti apare in fata un mic rozator sau un sarpe(in perioada asta nu sunt serpi)?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In Muntii Macinului, pe gerul asta, nu misca nimic. Nu prea misca nici vara, ca sunt pustii si golasi. Despre ce paduri vorbesti, ca eu, de la geam, nu vad decat stanci goale. Nu-i niciun pomisor pe-acolo.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Parintii copiilor stiu ce ne intrebi aici inainte cu o zi de plecare? laughing

| cristiancristir a răspuns:

Frica de animalele atea micute nu e rationala. Mai mult de un copil nu poate manca. Deci pune copii sa mearga in fata si daca apare vreun animal mananca pana se satura si pana ajunge la tine nu mai are pofta de mancare. Calatorie placuta.

Răspuns utilizator avertizat
| anna01 a răspuns:

Inainte de a va aventura prin parc trebuie tinut un curs de insusire a tehnicilor de supravietuire(nu stiu daca la noi se fac). Studiaza fauna din zona respectiva, sa vezi ce aparitii" animaliere" se pot ivi.Personalul parcului ar trebui sa se ocupe de instruirea grupului cu privire la pericole.

| akatsuki a răspuns:

Nu prea vad cum un rozator ar putea face rau unui om, deci n-ai de ce sa te ingrijorezi. cat despre serpi... 1) la noi in tara singurul sarpe veninos ete vipera 2)in perioada asta a anului nu sunt serpi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ardnaxur1961 nu am fost niciodata, in pliante arata foarte frumos, Pandora lu' James Cameron e minciuna pe langa ce ne prosteau astia. Daca as sta 9 luni acolo ar fi buna tactica ta @cristiancristir.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In muntii macinului nu prea sunt animale periculoase
pe ce traseu turistic ai vrea sa mergi?
Te pot ajuta cu informatii daca trimiti mail la uniubitordenatura@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu il bagi in seama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca va duceti cu copii mai multi apelati la un ranger