| DanyXhell a întrebat:

Cum as putea sa-mi tin respiratia mai mult sub apa?
Cum as putea sa inot mai usor, ca sa pot merge si eu in bazinul mare, ca m-am saturat in bazinul mijlociu sa stau.
P. S. Stiu cat de cat sa inot dar, tot mi-e frica sa merg in bazinul mare, pentru ca nu se stie.
Funda!

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

.in primul rand relaxeaza-te! cea mai mare greseala este sa inoti static si incordat! inoata relaxat si din instinct..si nu o sa te scufunzi!
...ca sa inveti sa inoti bine.prima oara invata sa faci pluta *atunci cand obosesti fa pluta ca sa te tina la suprafata *
. dupa aia restul vine de la sine! odata ce ai invatat sa te tii la suprafata, nu mai ai probleme. totul se invata!
apoi..ca sa iti tii respiratia mai mult :
stiu ca suna ciudat.dar inoata pe sub apa FARA sa iti iei aer inainte! ..si fa asta mai mult timp pana cand o sa vezi ca incepi sa rezisti mai mult! *inotatorii de adancime asa procedeaza *
..cu antrenament ar trebui sa iti lungesti perioada de stat sub apa cu 1-2 minute!
dar NU exagera. daca simti ca incepi sa amortesti urca de urgenta la suprafata!

| Dragon01 a răspuns:

Nu iti pot scrie cum sa inoti mai bine.
Insa treaba cu tinutul respiratia esti norocos.Iti pot spune.
E vorba de o chesti ce am invatat-o cand eram mic.Sunt foarte putin care stiu.Eu stiu si iti spun.
Respiri si expiri. Dragi PUTIN aer, nu mult, apoi intri sub apa.Si inumeri 1001, 1002, 1003,1004...NU 1,2, 3,4 ci 1001, 1002, 1003.Niciodata nu te gandesti ca esti sub apa si ca trebuie sa stai cat mai mult.Vezi in ochii tai doar numaratoarea.Pare o porcarie dar e foarte valabila.Eu asa am reusit sa stau sub apa aproape 2 minute.Bafta. poate dai funtitabig grin

| s8tan a răspuns:

Salut. Ca o persoana care a stat toata viata la mare, pot sa iti dau unele sfaturi. Incearca sa exersezi tinutul respiratie, acasa, in cada, in fiecare zi un timp mai lung cu cateva secunde fata de ziua precedenta si de asemenea incearca sa deschizi ochii sub apa. Pentru a putea folosi bazinele mari te sfatuiesc sa inveti sa faci "pluta", aceasta te poate ajuta atunci cand obosesti sau te sperii de adncimea apei. Deasemenea invata sa "bati apa" adica sa poti sa stai la suprafata apei adanci, dand din picioare si din maini, fara sa te scufunzi. Singur am invatat sa inot, folosind 4 stiluri de inot si folosind sfaturile care ti le-am dat. Sper sa te ajute. Apropo, daca ai posibilitatea sa exersezi in ape sarate (la mare, bazine speciale) ar fi mai bine deoarece "plutesti mai usor". Scaldare placuta.

| Constantin_Stef_D._1987 a răspuns:

Pai,nici eu nu stiu sa inot.Dar stiu o modalitate de a respira sub apa:
1.respira cat ma mult aer dar nici chiar sa inspiri pana nu mai poti si intra in apa.
Mie m-i-a mers acum pot sta aproape 2 minute.
Fundita!