| nimicaici a întrebat:

Cum este perfectul compus in limba franceza?big grin va rog ajutor.

5 răspunsuri:
| DeniZu a răspuns:

Vb "AVOIR" la prezent + forma de passe compose a verbului...de exemplu "am citit" este "j'ai lu", LIRE= A CITI, forma de trecut este LU

| Mircik a răspuns:

Eu nu cunosc bine franceza.da daca nu ma gresesc in limba franceza se spune "imperfait"

| asdfghjk123456789 a răspuns:

Pentru verbele de gr I :se taie "r"-ul si pe "e" se pune accent
pentru verbele de gr II:se taie "r"-ul si pe "i"(cred) se pune accent
pentru verbele de gr III: trebuir retinut participiul (prandre-pris; etre-:etë; aller-allë; etc. etc. etc.)
Inaintea participiului se pune verbul AVOIRE sau ETREcele mai multe se conjuga cu verbul AVOIRE)se conjuga cu ETRE in principal verbele de miscare(aller, arriver etc. etc. etc.) bineinteles verbele(AVOIRE, ETRE)trebuie conjugate dupa persoana si numar:Je suis allë. Nous avons vu le chian.
Bafta. fundita?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se formeaza din auxiliarele "avoir" sau "être" la prezent + participiul trecut al verbului de conjugat.
La grupele I si a II-a, participiul se afla taind r de la infinitiv, la grupa a III-a, participiile se gasesc la sfarsitul manualului.
La gr.I, dupa ce tai r de la infinitiv, pui accent ascutit pe e ramas ultimul (ex.: acheter-acheté).

| ღTootydeCoolღ a răspuns:

Poi mai intai trebuie sa stii conjugarile lui avoir si etre:
Avoir:
J`ai / Tu as / Il-Elle-On a / Nous avons / Vous avez / Ils-Elles ont.

Etre:
Je suis / Tu es / Il- Elle- On est / Nous sommes/ Vous ete/ Ils-Elles sont.

Perfectul compus: se formeaza din prezentul verbului ( exp. parle` ), verbul apoi se conjuga cu "avoir" sau "etre" ( exp. Tu as parle`)si participiul trecut al verbelor de conjugat ( pentru grupa I - se adauga la sfarsit " e`" / pentru grupele II & III - se adauga "i"

Urmatoarele verbe au urmatorul radical:
Mettre-mis; faire-fait; venir-venu; avoir-eu; etre-ete.

Cam asta ar fi. Sper ca te-am facut sa intelegi cum vin. Succes. Fundita? happy