| Marian_Cosmin_1999 a întrebat:

Spuneti-mi va rog cum este cu perfectul compus in franceza?

2 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Perfectul compus(passe compose) se formeaza din prezentul auxiliarului avoir sau etre si participiul trecut al verbului de conjugat. Verbele terminate in -er fac particiupul trecut in -e(cu accent ascutit), exemplu regarder-regarde.Verbele REGULATE de grupa II terminate in -ir fac particiupul trecut in -i, exemplu>finir-fini.La cele de grupa III, adica cele NEREGULATE, trebuie sa inveti radicalul.Eu iti scriu ceteva pentru cele mai importante verbe, nu ca n-ar fi toate.Partir-parti(plecat); venir-venu(venit); lire-lu(citit); attendre-attendu(asteptat); vouloir-voulu; voir-vu; savoir-su; pouvoir-pu; prendre-pris; mettre-mis; faire-fait; ouvrir-ouvert; offrir-offert; ecrire-ecrit; avoir-eu; etre-ete(ambii e cu accent ascutit). Pentru inceput e bine sa le stii pe astea.Bun, toata treaba e sa stii care se conjuga cu etre si care cu avoir.Multi se folosesc de o ''smecherie'', s-anume ca de obicei verbele de miscare(adica arata deplasarea corpului intr-o anumita directie) se conjuga cu etre.Da, dar nu e ceva general pentru ca sunt anumite verbe care desi sunt de miscare nu se conjuga cu etre.Sa luam verbul aller(a merge), particiupul trecut e alle(cu accent ascutit) deoarece se termina in er.Bun, acum cu ce sa-l conjugam.''Regula'' pe care ti-am dat-o mai sus e valabila in acest caz.Aller-a merge(arata deplasarea corpului intr-o animita directie), deci conjugam cu etre. Je suis alle; Te es alle; Il est alles; Elle est allee(la feminin se adauga un e-doar la conj.cu etre); Nous sommes alles(adaugam cu -s la plural-doar la conj.cu etre); Vous etes alles; Ils sont alles; Elles allees(un e si un -s de data asta-doar la conj.cu etre). Trebuie sa mai stii ca si verbele reflexive se conjuga tot cu etre, exemplu > je me suis lave(verbe reflexive-me; te; se; nous; vous; se).Bun, acum sa conjugam un verb cu avoir.Regarde,J'ai regarde; Te as regarde; Il/Elle a regarde; Nous avons regarde; Vous avez regarde; Ils/Elles ont regarde.big grin

| KevinAnthony a răspuns:

Salut!
Formare: verbul auxiliar avoir sau être la indicativ prezent + participiul trecut.

Exemplu:
- să luam un verb la infinitiv: parler.

j’ai parlé;
tu as parlé;
il/elle/on a parlé;
nous avons parlé;
vous avez parlé;
ils/elles ont parlé.

Sper că te-am ajutat! Baftă!