| Tєσ a întrebat:

Cum imi pot lansa cartea? Mentionez ca are cam 190-200 de pagini pana acum (nu e terminata) insa atunci cand va fi cum o voi putea lansa? (Cartea este scrisa pe calculatorul meu)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi tu prin lansare?
Daca vrei s-o aduci la cunostinta publicului o poti lansa pe internet - blog sau site personal, incarcare (upload) pe site-uri literare sau pe site-uri gen scribd.com.
Daca vrei s-o publici ai doua posibilitati:
-Trimiti manuscrisul la o editura sau la mai multe edituri de gen. Daca o sa le placa o s-o tipareasca si comercializeze pe cheltuiala lor si tu vei primi o suma oarecare, stabilita prin contractul incheiat cu editura.
-Sa o tiparesti pe cheltuiala ta, printr-un contract cu o tipografie, caz in care tot tu va trebui sa te ocupi cu comercializarea. Succes!

5 răspunsuri:
| daydreamer a răspuns:

Fa-ti blog, daca vrei niste cititori seriosi. Pe paginile de facebook sunt numai fetite de 12 ani sau pitipoance mai mari care sigur nu apreciaza literatura. Incearca totusi si la o editura, poate vor sa ti-o publice.

| NevastuicAaA a răspuns:

Ai nevoie de sponsori daca vrei sa o tiparesti.Asa costa mult... Apoi ii faci reclama.Pe facebook, pe siteuri de vanzari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune o in format pdf pe un blog ceva. daca vrei lansare in sensul adevarat pui mana si cauti un editor care e dispus sa iti publice cartea, dar sa stii ca nu e floare la ureche, plus trebuie sa scoti ceva bani pentru printare

| stella390 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi daca ai face o pagina de facebook cu ea.Sti se pune o poza i-ar in descrierea ei pu-i numai o parte si cand se strang niste Like-uri pu-i continuare.
Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

| AlExFr3Sh a răspuns:

Creazati un blog al tau, posteaza-l pe cateva siteuri, scrieti acolo cartea si ai sa vezi poate vei fi populara big grin