| Alexandra8989 a întrebat:

Cum poate face bani un copil de 12 ani?

36 răspunsuri:
| Isabelamaria21 a răspuns:

Cere.i lui mami şi lui tati.

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Poti face bani, astfel:
-mergi pe la cunostinte, vecini si ii ajuti la treburi=acum' vine timpul pentru fructe si ii poti ajuta la cules, sau la curat
-poti sa plimbi catei
-sa mergi la piata alaturi de o ruda sau de cineva si sa vinzi obiecte, o parte venindu'ti si tie
-poti sa faci diferite reclame la firme de cosmetica sau ceva de genu' (AVON, etc.).
desi cred ca ai varsta necesara pentru a'ti trai copilaria, nu neaparat sa faci banii la varsta asta
dah' oricum SUCCES :*

| DaftPunk a răspuns:

Poti sa ajuti un batran sau pe cineva care e bolnav.sa faci curat in casa aluia sa ii duci gunoiu etc...

| MadalinaAv a răspuns (pentru DaftPunk):

Da, pentru ca omul respectiv poate nu are pe nimeni si o sa îi fie greu sa le faca pe toate singuro

| MadalinaAv a răspuns (pentru DaftPunk):

Da, pentru ca omul respectiv poate nu are pe nimeni si o sa îi fie greu sa le faca pe toate singur

| Alexandra8989 explică:

Ms
pentru raspunsuri

| BRG a răspuns:

Cerînd de la părinți

| JustShh a răspuns:

Nu inteleg idea asta de a face bani cand esti copil. Traieste'ti copilaria ca o sa ai toata viata sa muncesti si sa faci bani.

| MadalinaAv a răspuns (pentru JustShh):

Da, Dar uni copii doresc sa fie independenti sa nu depinda de toti, Chiar daca au tot ce vor... Asa cred eu

| Erice a răspuns (pentru JustShh):

Eu am 14 ani si sunt obsedat de calculator joc inclusiv noaptea si vreau sa mi schimb monitorul cu unul de 24 de inchi cum cct sa fac eu bani

| DianaMartinez a răspuns (pentru Erice):

Pai vinde-l pe asta care il ai

| JustmeO a răspuns:

Nu poti.

| Nicoleta_1732 a răspuns:

Poti sa te apuci de exemplu sa faci anumite bratari sa le pui pe un site si sa le vinzi:*

| BeastMaster a răspuns:

Mergi pe la vecini si intreaba daca au nevoie de ajutor prin casa... si o sa iti dea bani, destigur sa le zici inainte ca e contra cost

| delakpanlaa a răspuns:

Prin alocatie happy

| Armenianeek a răspuns:

Profita de copilarie! Toata viata o sa ai timp pentru asta!

| pufy6646475 a răspuns:

Danamiruna488 are dreptate.chestii din astea cu plimbatul cainilor la vecini e doar in america.voi va luati dupa filmele alea cu copii ca tund iarba si lipesc pitici de gradina? incearca sa iei de la parinti, mai primesti de colo decolo vezi tu. ajuta-i pe parintii tai la treaba sau ceva...

| AL3XandraAnndreutza a răspuns:

Cel mai bine: confectionezi felicitari si bratari din orice vrei tu, dau orice materiale uzuale care iti vin in minte, si le vinzi la scoala.Si eu am 12 ani si la fel fac rost de baniwinking iti urez succes si mult noroc la scoala!

| xxXClausXxx a răspuns:

Eu sunt dadaca si plimb caini mi-a fost greu sa imi conving parinti sa pna afis pe Facebook chiar daca stau intr-un oras mic imi iese

| MichaelScofieldPB a răspuns:

Danamiruna448 tu esti reprezentant avon si ai 11 ani nu, te rog ajuta-ma si pe mine ca vreau sa intru si eu, te rog contacteaza-ma la nistorvalentin81

| Nebunikatha a răspuns:

Sa lucrezi legal nu ai cum ca nu ai varsta necesara. Poti sa incerci MLM gen Oriflame,Avon, FM, etc [Funda?; x]

| Alexa_Alexandru_1991 a răspuns:

Pai...

1.Poti cere bani de la parinti(metoda clasica)happy
2.Vinde lucrurile nefolositoare din casa(PlayStation-ul tau vechi, jucarii, bratari etc)
3.Du-te la bunici si ajuta-i
PS:Nu spune parintilor si bunicilor ca vrei sa faci bani, astfel ei vor crede ca faci treaba asta din inima si iti vor da bani in plus
4.Strange banii de Craciun si de Paste
Cam atat

| olymessi a răspuns:

Ciudata intrebare:
- http://www.vcbux.com/? r=606746643
daca ai rabdare realizezi ca merita si nu-ti ocupa timp!
Eu asta fac :-"

| Alexandra8989 explică (pentru olymessi):

Mai da odata link-ul k ala nu merge
multumesc

| FaIxCosmin a răspuns:

1.daca te duci la tara poti sa ii ajuti pe bunici la treaba.
2.le spui la parinti tai ca faci curat prin casa iar ei sa iti dea bani pentru asta
3.(am prieteni care au facut asta). niste prieteni au adunat nuci le-au pus intro galeata si le-au dus la piata si acolo le dadeau la niste oameni care nu aveau nuci iar iei le dadeau la copii 10-15 lei pe galetuse...

funda happy?

| Alexandra_Maria_2000_EbZ5 a răspuns:

Din ce materilale faci bratarile?

| VladGogoanțăNicolaie a răspuns:

Eu ma multumesc cu alocatia si cu ce bani imi mai dau parintii, 1-2 lei pe zi dar daca nu imi ajung caut prin casa si tot mai gasesc 10 lei!

| Popescu_Denisa_1990 a răspuns:

1.roagate de parinti. 2. fa traba prin casa si cere bani

| Florea_Ionut_1995 a răspuns:

Cum pot sa fac bani la 10 ani?
Va rog spuneti-mi!

| MadalinaAv a răspuns (pentru Florea_Ionut_1995):

Poti folosi varianta clasica, sa ceri la parinti Sau sa faci bratari sa le vinzi... Daca ai prea multe haine Si ti-au ramas mici poti Iara sa le vinzi...Dar cred ca mai bine e sa las grija Asta pe mai tarziu Si sa iti traiesti copilaria

| Badea_Vlad_1988 a răspuns:

Buna.Ma numesc Vlad si iti voi zice doua modalitati bune pentru a strange banii tai de buzunar.
1)Asta iarna am fost cu steaua si cu plugusorul si am strans 350 lei.
2)Cand mama sau tatal tau te va trimite la magazin nu ati va da mereu suma exacta de banii pentru ce vrei sa cumperii asa ca restul ai pastrezii tu.la mine merge de fiecare data.SUCCES!

| bogdan0987 a răspuns:

Ai putea sa vinzi jucari sau lucruri de care nu ai nevoie sau ai putea sa mucesti pe la vecinihappy succes!

| Spinoten088 a răspuns:

Invata bine, fii prrintre primii 3 la faza judeteana la o olimpiada(romana, mate, etc.).
Dupa aceea o sa primesti bursa in fiecare luna, bursa de merit(ceea ce e cam 200-300 de lei/luna).

| Gafar_Merdan_1968 a răspuns (pentru Spinoten088):

Asta in ce cls se intampla? 5-8?

| Zanescu_Costel_1977 a răspuns:

Fa o aplicatie sau un joc si vinde-l! Eu cred ca e cea mai usoara posibiliate!

| Damsa_Alex_1998 a răspuns:

Fa un targ de vechituri. Vinde ce nu iti mai trebuie.