| SATIR a întrebat:

Cum pot bloca un site?
am ca motor de cautare chrome...
cine ma ajuta?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

CUM BLOCHEZ ACCESUL LA UN SITE IN WINDOWS XP? Daca doresti ca un anume site sa nu mai poata fi accesat de pe calculatorul tau, una dintre posibilitati este listarea acestuia in fisierul hosts, in modul urmator:
Din meniul Start, selecteaza Run, iar aici scrie: Notepad %SystemRoot%\system32\drivers\etc\hosts In fisierul care se deschide, ar trebui sa existe deja linia de text: 127.0.0.1 localhost Pentru a bloca un anume site, scrie: 127.0.0.1 www.numele-site-ului-care-vrei-sa-l-blochezi.com unde www.numele-site-ului-care-vrei-sa-l-blochezi.com reprezinta adresa site-ului pe care doresti sa il blochezi. Salveaza fisierul, iar site-ul respectiv nu va mai putea fi accesat.
In Windows 7 foloseste Control Parental ->>> http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows7/Keeping-tabs-on-my-teens

CUM BLOCHEZ ACCESUL LA UN SITE IN WINDOWS? (functioneaza pentru toate browserele)
1.Deschide folderul C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
2. Cauta fisierul numit HOSTS si deschide-l cu Notepad sau Wordpad
3. Sub 127.0.0.1 localhost adauga linia
127.0.0.2 www.numele+sitelui+pe+care+vrei+sa-l+blochezi.com
www.numele+sitelui+pe+care+vrei+sa-l+blochezi.com e un exemplu, il inlocuiesti cu site-ul care doresti sa-l blochezi.
Deblocheaza un website:
-elimina linia(liniile) adaugate in fisierul HOSTS(uneori e necesar un restart pentru a putea intra pe site)
SAU varianta software aici -> K9 Web Protection - descarca - http://www1.k9webprotection.com/
Bafta!

| SATIR explică (pentru neluL):

Nu prea am inteles nimic. straight face unde e RUN in start?

| neluL a răspuns (pentru SATIR):

DA!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca ai ca motor de cautare chrome, ala e un browser. poti bloca site ul din firewall sau instalezi o extensie parca "block site" se numeste, pentru chrome

| SATIR explică (pentru suntserios):

Am gresit eu, scuze.